Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

Findeks Kredi Notu Nedir?

Ülkemizde hizmet veren 9 büyük bankanın ortaklığı ile kurulan Findeks finansal alanda bireysel ve kurumsal müşterilere danışmanlık yapmak amacı ile çalışmaktadır. Findeks notu ise kuruma başvuruda bulunan kişi ya da kurumların mali verilerinin incelemesi sonucu elde edilen skorudur. Kredi skoru ya da yaygın bilinen ismi ile kredi notu artık günümüzde kredilendirme derecesinin yanı sıra kredi faiz oranlarının belirlenmesinde de kullanılmakta ve kredi notu yüksek olan kişilere daha düşük faiz oranları ile kredi kullandırımı uygulanmaktadır.

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Findeks kredi notunuzu öğrenmek için kurumun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Findeks sitesine üye olarak kredi notu sorgulama işlemi gerçekleştirilmekle beraber siteye ilk etapta üyelik ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Kredi notu öğrenmek ücretsiz olarak verilmekte olup aylık finans dengesinin takibi ve ödeme düzeninin oluşturulması gibi detaylı hizmetler belirli ücretler dâhilinde verilmektedir. Kredi kayıt bürosu bünyesinde hizmet vermekte olan Findeks finansal bilgi paylaşımında da bulunmaktadır. Yani leasing ve factoring şirketleri de Findeks’e danışarak kredi taleplerini değerlendirmektedir.

Findeks Kredi Notu Öğrenme Ücretli Mi?

Findeks kredi notu değerlendirmesi için bireysel müşterilerinden herhangi bir ücret talep etmemekte olup kurumsal müşterilerinin üyelik başvurusu için ise üyelik başvuru formu doldurmaları gerekmektedir. Ticari müşterilerin üyelik talepleri bankalar aracılığı ile tamamlanmaktadır. Finansal karne notu olarak tabir edilen kredi notu artık bankalar ile çalışan herkesin bilmesi gereken önemli bir bilgi olarak görülmektedir.

Kredi Notum Kaç Olmalı?

Findeks kredi notu puanlaması 1 derecesinden başlamakta olup 1900 derecesine kadar yükselmektedir. En düşük not 1 olmakla beraber en yüksek not 1900 ‘dür. Kredi notu 1900 olan kişilerin hem kredi başvurularında onay almaları kesindir hem de başvuru onay süresi kısalmaktadır. Bu nedenle kredi notunuz mümkünse 1900 olmalı ya da bu rakama en yakın seviyede tutulmaya çalışılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Bankacı Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ