Faizsiz kredi veren bankalar 2015

Faizsiz bankacılık son günlerde özellikle Müslümanlıkta faiz gelirlerinin uygun olmamasından ötürü tercih edilen bir yöntemdir.Kullanılan kredi yada faizsiz bankacılıkta ki ismi ile finansman size faizsiz olarak kar payı eklenerek  sunulur ve sizin adınıza satın alınan ürüne ait ödemeyi vadelere göre geri ödeyebilirsiniz.

Katılım Bankacılığı Nedir?

Katılım bankacılığını kısaca özetlememiz gerekirse faizsiz bankacılık olarak tanımlayabiliriz.Katılım bankalarında uygulanan yöntem alınacak malın peşin alınıp vadeli olarak müşteriye satmaya dayalı bir al sat sistemidir.

Örneklendirmemiz gerekirse almak istediğiniz bir ev varsa bu ev katılım bankası tarafından satın alınır üzerine bir kar eklenerek evi satın almak isteyen müşteriye vadeli olarak satılır.Bu işlemde bir faizlendirme durumu olmadığı eklenecek kar en başından belirlendiği için islami kurallara da uygun olarak işler.

Katılım Bankasından Faizsiz Kredi Kullanmak İstiyorum Nakit Para Alacak mıyım?

Katılım bankaları kredi yada katılım bankalarında ki ismi ile finansmanı sunarken nakit ödeme yapmazlar.Bu nedenle faizsiz bankacılık olarak adlandırılır.İhtiyaç duyduğunuz mal yada hizmet katılım bankası tarafından fatura ibrazı ile satın alınır.Banka satın aldığı ürünün üzerine kendi kar payını ekleyerek satın alım yapmak isteyen müşterisine taksitli olarak yeniden satar.Böylelikle banka komisyonunu almak istediğiniz mal , eşya yada hizmete ekleyerek size eşit faizler halinde geri ödeme imkanı sağlayarak finansman desteği sunar.

Bu nedenle nakit para ihtiyacınız varsa faizsiz kullanım sunan katılım bankaları sizin ihtiyacınızı karşılamayacaktır.Ancak almak istediğiniz bir mal nedeniyle kredi kullanmak istiyorsanız  yada evlilik , eğitim , tatil vs gibi faturaya konu edilebilecek bir hizmet alacaksanız katılım bankalarının sunduğu faizsiz finansmanlar size gereken desteği sunabilir.

Faizsiz Finansman Desteği Sunan Katılım Bankaları Hangileridir?

İsimlerinde katılım bankası geçen bankalar faizsiz finansman desteği sağlayan bankalardır gibi bir genelleme yapabiliriz.

Türkiye katılım bankalarından en bilineni Kuvveyt Türk Bankasıdır.Asya Bank , Alabaraka Türk, Türkiye Finans Bankası  faizsiz bankacılık alanında imkan sunan diğer bankalar arasında sayılabilir.

Bir önceki yazımız olan Masrafsız Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ