Evraksız (Gelir Belgesiz ) Kredi Veren Bankalar

Son günlerde bankaların müşteri portföylerini genişletmek amacıyla başlattıkları gelir belgesiz kredi kullanımları sıkça duyduğumuz bir kavram.Ancak gelir belgesiz demek hiçbir geliriniz olmadan kredi alabileceğiniz manasına gelmemektedir.

Bankalar kredi kullandırma süreçlerinde 6 aylık geçmişe bakarak inceleme sağlarlar.Elbette ki bu durum geçmişinizinde herhangi bir risk durumunuz yoksa geçerlidir.Eğer temiz bir bankacılık geçmişine sahipseniz ve son 6 aylık süreçte düzenli sigorta ödemeniz yapıldıysa kredi başvurunuzu gelir belgesiz yapmanız mümkündür.Ancak 6 aylık süreçte sigorta girişinizi yapılmadıysa misal çalıştıysanız ancak sigortanız başlatılmadıysa yüksek ihtimalle kredinizin sonucu olumsuz olacaktır.

Gelir Belgem Yok Ama Gelirim Var Kredi Alabilir miyim?

Bankalar kredi kullandırırken sizin geri ödemeleri yapıp yapamayacağınız ilgilenirler.Bu nedenle geri ödemenizi yapabileceğiniz bir mevduata sahip olmanız yada üzerinize kayıtlı bir ev bulunması kredi kullanım durumunuza olumlu etki yapacak bir etkendir.

Bankalar kredi kullandırırken kendilerini riske atmadan işlem yapmak isterler.Eğer alacağınız krediyi ödeyemeyeceğiniz durumda nakde çevrilecek bir gayrimenkulünüzün bulunması yada kredi geri ödemesini karşılayacak bir mevduat birikiminizin olması bankalar nezdinde geri ödemenizi yapabileceğiniz manasına gelecektir.

Gelir belgesiz olarak kredi kullanmanızın bir diğer yolu da düzenli gelire sahip bir yakınınızın size kefil olmasıdır.Banka böyle bir durumda geri ödemelerinizi kefilinizden tahsil edebileceği için kredi kullanım isteğinize olumlu bir yanıt verebilir.

 Ev Hanımıyım Kredi Kullanabilir miyim?

Ev hanımlarına kredi imkanı tanıyan bankalar eşlerinin düzenli gelirini gösteren maaş bordrosunu bankaya ibraz ederek kredi başvurularını gerçekleştirebilirler.Özellike kredi kampanyaları yapan Yapı Kredi bankası , ING bank ve Deniz Bank gelir belgesi bulunmayan ev hanımlarına kredi kullandıran bankalar arasında başta gelen isimlerdendir.Ev hanımıysanız geçmiş dönem kredi ve kredi kartı ödemelerinizi kontrol eden bankalar ayrıca sizden eşinizin gelir belgesini isteyeceklerdir.Eğer eviniz size aitse tapunuzla başvuracağınız kredi de olumlu sonuçlanacaktır.

 

Öğrenciyim Kredi Kullanabilir miyim?

Öğrencilere eğitim kredisi veren bankalar çoğunlukla velisine ait bir gelir belgesi talep etmektedir.Ancak öğrenciyseniz ve part time bir işe sahipseniz kendi gelir belgenizi de sunarak kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğer gelir belgesiz olarak eğitim kredisi almak istiyorsanız bankalar sizde maddi teminat isteyerek kredi kullandıracaklardır.Üzerinize kayıtlı bir taşınmaz varsa yada aile bireyinize ait bir ev bulunuyorsa başvurunuz sırasında kimlik belgenizle beraber bu taşınmaza ait tapuyu da sunmanız gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan Findeks Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ