Ev Alacaklara Devlet Yardımı 2015

Devlet, vatandaşın yaşamasını kolaylaştırması gerektiği için, vatandaşının her türlü ihtiyacının karşılanması için ayaktadır. Finans alanında bu görevi yürüten bankalar ve finans kuruluşları ise devlet izinli olarak kurulmuşlardır. Yani hem devlet, hem de bankalar, vatandaşın maddi konularda yardıma ihtiyaç duyduğu zamanlarda el birliği ile vatandaşa destek olmak zorundadırlar. Bu açıdan bakıldığında ise devletin bir takım konularda vatandaşa yardımcı olması kaçınılmazdır.

Son açıklanan devlet desteği kapsamında, bankalarda konut alabilmek için açılacak herhangi bir hesapta birikecek belli bir miktar paraya oranla devlet de konut alımı sırasında belli bir katkı payını vatandaşa verecektir. Bu bağlamda hem banka, hem de vatandaş kullanışlı desteğin meyvelerini toplayacaktır.

Konut Alımında Devlet Desteği

Henüz daha bu hafta açıklanan konut desteği kapsamında, vatandaşın biriktirdiği belli bir miktar paranın ev alımında kullanılırken değerlendirilmesi sırasında devletin de ortaya para koyacağı ifade edilmektedir. Söz konusu devlet konut desteğinden faydalanabilmek için ise bir bankanın herhangi bir şubesinden, ev alacak kişinin özelinde bir hesap açılması ve bu hesapta belli bir miktar paranın biriktirilmeye başlanması esas tutulmaktadır. Çünkü bu sayede devlet, vatandaşının birikim yapmak ve kendine konut almak istediğini düşünerek vatandaşına belli bir meblağ değerinde destek olmak istemektedir.

Destek % 15

Vatandaşın ev alabilmek için biriktirdiği paranın % 15’lik bir kısmı kadar da devlet ek yardımda bulunacaktır. Yani, söz gelimi 100.000 TL biriktiren bir vatandaş, bu parayı konut alabilmek için birikim yapmaya niyetlendiği banka hesabında biriktiriyorsa, devlet de ev alırken 15.000 TL yardımda bulunacaktır. Bu şekilde insanların ev alması ve para biriktirmesi teşvik edilirken, emlak piyasası ile beraber finans sektörü de canlı tutulmaktadır.

Her açından faydalı bulunan, gerek banka gerek emlak borsası gerek ise vatandaş kanadından olumlu tepkiler alan bu gelişme neticesinde çok sayıda başvurunun olacağı konuşulmaktadır. Henüz daha çok taze olan, duyurularının bile son 2 günde yapıldığı söz konusu devlet desteği, çok sayıda vatandaşı ve emlakçıyı da rahatlatacak cinsten bir gelişmedir.

Bir önceki yazımız olan Kara Listedekilere Kredi Kartı Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ