Eşimin Kredi Kartı Borcu Beni Etkiler Mi?

Bankalar, finans kuruluşları ve diğer bankacılık sektörüne ait kurumlar, dönem dönem vatandaşlara kredi, kredi kartı, değerli kağıt gibi önemli ürünlerini kullandırırlar. Her banka müşterisi, bankadan aldığı kredi borcunu ya da kredi kartı kullanımını ödemek zorundadır. Belli dönemlerde, belirlenen periyotlar ile ödenmesi gereken bu tip borçlar, ödenmediği takdirde bir takım sıkıntılar ile karşılaşılabilir.

Bankalar ve finans kuruluşları, borç ve alacak bilgilerini yalnızca borcun ya da alacağın ait olduğu kişiye bildirirler. Özlük hakları ve özel hayatın gizliliği ilkelerinden dolayı belirlenen yasal hükümler, sıra dışı durumlar söz konusu olmadığı müddetçe bu düzenlemelere dikkat ederler. Yani, herhangi bir yakınınızın borcu, doğrudan onu etkilemektedir ve herhangi bir üçüncü şahıs ile bu bilgiler paylaşılmamaktadır.

Kredi Kartı Borcu Öğrenme

Eğer herhangi bir hukuki süreç, boşanma davası gibi olağanüstü durumlar mevcut değilse, aile ekonomisinin bütününe, eşlerden birinin haberi yok iken zarar verilmişse, diğer eş bu durumun incelenmesi ile ilgili bir hukuki süreç başlatabilir. Bu kapsamda mahkemeden çıkacak karar ise, bankanın gerekli bilgileri vermesi ve yönlendirmeler yapması kapsamında olabilir. Zaten söz konusu durumlardan, eşten kaynaklı çeşitli borçların eve gelen tebligatlar ile anlaşılmasından mütevellit ortaya çıktığı için, en nihayetinde bu tip bir süreç de yaşanacaktır.

Kredi kartı borçları, bu durumda en sık rastlanılan sıkıntıdır. Eşinizin yaptığı kredi kartı borçları, sizi bazı durumlarda elbette ki etkileyecektir.

Eşin Kredi Kartı Borcu

Her ne kadar borçlar kişisel olsa da, ödenmeyen kredi kartı borçları için takip başlatan bankalar, hukuki süreçlerin ardından istedikleri icra takipleri ve haciz işlemlerini de başlatabilirler. Bu durumda, ekstra bir eşya ya da mal varlığı sözleşmesi bulunmuyorsa, eve gelecek olan haciz işlemi, eşin eşyalarını etkilediği gibi, sizin mal varlıklarınıza da etki edebilir. Bunun ile ilgili olarak, mahkeme kararı ve kişisel sözleşmelerde yazan maddeler önemlidir. Yani bu sorunun, net bir biçimde “etkilemez” ya da “etkiler” şeklinde cevaplanması zordur. Hukuki yönden çıkacak karar mutlak etkili olacaktır.

Bir önceki yazımız olan IBAN Numarası Nerde Yazar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ