Eşimin Borçlarını Nasıl Öğrenebilirim?

Normal şartlar altında, bir başkasının herhangi bir borç ya da alacak bilgisi, 3. şahıslara verilmiyor. Kişilerin özlük hakları ve özel hayatın korunması prensiplerinden yola çıkılarak hazırlanan yönetmelikler kapsamında, herhangi bir kişinin borç ya da alacağı konusunda bir bilgi aktarımı, kişiden başkasına yapılmıyor. Ancak avukat, varis gibi özel konumlu kişiler, bu tip borç durumlarını öğrenebiliyor.

Fakat, günün birinde, kapınıza bir tebligat gelir de, eşinizin sizden habersiz çeşitli borçlara girdiğini, farklı tiplerde krediler çektiğini ve bunları ödemeyerek ailenizden uzaklaştığını görürseniz, yine de bu borçları öğrenemez misiniz? Elbette bu durum özel bir duruma işaret ediyor. Bankalar, normal şartlarda vermeyecekleri çeşitli borç bilgilerini, bu tip durumlarda da vermemeyi sürdürüyorlar. Fakat, aile yapısını temelden sarsıcı ve ortak ekonomiyi kötü ve art niyetli etkileyen bu tür durumlarda, gerekli hukuki işlemler de başlatılarak borç sorgulamaları yapılabiliyor.

Ne Tür Durumlarda Borç Bilgisi Veriliyor

Boşanma ya da vefat gibi durumlarda, avukatlar aracılığı ile çeşitli girişimler yapılıyor. Bu tür girişimler sonucunda, ilgili mahkemenin de uygun gördüğü şekilde, borç bilgileri kişiye ulaştırılıyor. Buradan sonra, yapılacak işlemler ve atılacak adımlar kararlaştırılarak dava ya da dosya üzerinde ilerleme sağlanmaya çalışılıyor.

Normal zamanda, bankaların en ufak bir borç bilgisi vermediği 3. şahıslar, bu tip durumlarda, konunun önemi ve gerektirdikleri sebebi ile, yapmak zorunda oldukları bilgilendirmeleri taraflara yapıyorlar. Aynı şekilde, icra takibi ya da haciz gibi işlemler başladığında da, bir olağanüstü durum sayılan bu kapsamlarda, eşinizin borç durumu tarafınıza açıklanabiliyor.

Konunun Temel Dayanağı Nedir?

Borç öğrenip öğrenmeme deki temel prensip, kişilerin borç ya da alacaklarının, yalnızca kendileri ile alakalı olmasından ileri geliyor. Yani, herhangi başka bir kişi ile, bu bilgilerin paylaşılmaması ilkesi önemseniyor ve yasalar ile de korunuyor. Önüne gelen, sizin borcunuzu sorgulayıp öğrenemiyor. Bu kişi eşiniz bile olsa, çeşitli kurallar ve yönetmelikler bu duruma engel oluyor. Ancak olağanüstü hallerde, hukuken gereken durumlarda, yasaların izin verdiği ölçüde bazı bilgilendirmeleri almanız da mümkün oluyor.

Bir önceki yazımız olan Borç Transferi Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ