Erken Ödeme Cezası Nedir?

Bankalar kendi bünyesinden hangi sebep ve ihtiyaçtan dolayı olursa olsun kredi ürünlerini kullandıkları için dosya masrafı veya kredi masrafı adı altında kesinti yapmaktadırlar. Yapılan bu kesintiler kredi miktarına ve türüne bağlı olarak değişirken, aynı zamanda kredinin kullanımına bağlı olarak ekstra ücret talebinde bulunabilmektedirler. Özellikle her bireyin arzu ettiği konut sahibi olabilme adına bankadan kendilerine destek olması adına talep etmiş olduğu konut veya mortgage kredilerinin kullanımına bağlı olarak bir takım masraflar banka tarafından müşteriden talep edilir. Birçok banka tarafından sadece konut ve mortgage kredi ürünlerinde bulunan erken ödeme cezası adı altında almış oldukları ücrettir. Peki, erken ödeme cezası nedir? Banka, kendisinden konut kredisi talep eden müşterisi üzerinden ödeme vadesi göz önünde tutularak faizli olarak bir gelir hesaplaması yapar.

Banka tarafından belirlenen bu faizli gelir tamamen bankanın müşteriden alacağı kazançtır. Eğer banka müşterisi, kendisi üzerinden faizli bir getiri sağlayacak şekilde ödeme planı belirleyen bankanın sistemine ters bir harekette bulunarak ödeme işlemini vadesinden önce gerçekleştirmesi durumunda kredi sözleşmelerine erken ödeme cezası adı altında bir madde ekleyerek bunu müşteriden talep ederler.

İşte erken ödeme cezası nedir, sorusu yöneltildiği zaman cevap olarak her bir konut kredisi üzerinde %2 gibi bir oranda krediyi erken kapatma cezası banka tarafından talep edilir.Ama yapılan son düzenleme ile 28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe giren 6502 sayılı yeni Tüketici Kanununda konut kredilerinde talep edilen bu cezai işlemi değiştirmiştir.Bundan böyle geri ödeme vadesi 36 aydan daha az olanlardan %1 oranında, 36 aydan daha fazla olanlardan ise %2 oranında erken ödeme cezası kesilebilecektir.

Bir önceki yazımız olan En Yüksek Faizi Veren Banka başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ