Erken Emeklilik

Her insan, geçimini sağlayabilmek için hayatının belli bir kısmını çalışarak geçirmek zorundadır. Sosyal devlet anlayışındaki gelişme, kişilere belli bir yaştan sonra emekli olma olanağı sunmaktadır. Çalışan kişi, her ay maaşının belli bir kısmını devlet tarafından açılan sigorta fonuna veya özel bir sigorta şirketine yatırarak gerekli yaşa geldiğinde emekli olabilmektedir. Biriktirdiği bu para onun emekli maaşını oluşturacaktır. Türkiye’de Emeklilikle ilgili hükümler Sosyal Güvenlik Kurumu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan yasalara bağlıdır. Bu yasalara göre en erken emeklilik yaşı 50’dir. Ancak bu yaşa ulaşmadan sigorta primini tamamlamayı başaran kişilerin erken emeklilikten faydalanabilmeleri de zaman zaman gündemde yer almıştır.

Erken Emeklilik Mümkün Mü?

            Bugün yürürlükte olan kanunlara göre kadın 50 erkek ise 55 yaşında emekli olabilmektedir. Ancak meslekte 15-20 yılı doldurmuş olma koşulu bulunmaktadır. Yani emeklilik yaştan çok kişinin mesleğe ne zaman başladığıyla ve meslekte kaç yıl doldurduğuyla ilgilidir. 50li yaşlardan önce emekli olmak da daha önce gündemde olmuştur. Hatta 1991 yılında çıkarılan emeklilik kanununa göre sigorta primini tamamlayan kadınlar 38 erkekler ise 43 yaşında emekli olabilmekteydiler. Bu durum özellikle iş hayatına erken atılan kişiler tarafından gerçek bir fırsat olarak algılanmıştı. Ancak bu kanun 1999 yılında yürürlükten kaldırıldı ve emekli olabilmek için 50-55 yaşlarında olmak şart koşuldu.

Bugün 3600 prim gününü ve 50 yaşı tamamlayan herkes emekli olabilmektedir. Fakat bunda bazı istisnai durumlar bulunmaktadır. Örneğin ağır işlerde çalışan kişiler veya çeşitli sağlık sorunları sebebiyle belli işlerde uzun yıllar boyunca çalışamayacak olan kişiler için erken emeklilik geçerli olabilmektedir. Ancak bunun dışında yeterli sigorta primleri ödenmiş ve 15-20 yıl bir süreyle belirli bir işte çalışılmış olsa dâhi, gerekli yaşa ulaşmadan emekli olabilmek mümkün değildir.

Emekli Sandığı’na bağlı olan vatandaşlar ne zaman emekli olacaklarını SGK’nın web sitesinden öğrenebilirler. Cinsiyet, doğum tarihi gibi bilgiler girildikten sonra sitedeki hesaplayıcıyla emekli olunacak günü öğrenmek mümkündür. Bununla birlikte Bağ-Kur’a bağlı olan vatandaşlar da site üzerinden bu konuda hesaplama yapabilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ