Erken Emeklilik Şartları 2015

Erken emeklilik, çalışma yaşamına erken yaşta başlayan birçok kişinin hayali. 1991 yılında çıkarılan bir yasa erken emekliliği mümkün kılıyordu. Bu yasaya göre yeterli sigorta primini yatırmış olan erkekler 43, kadınlar ise 38 yaşında emekli olabileceklerdi. Ancak 1999 yılında yapılan bir yasa değişikliği, erken emeklilik hayalleri kuran binlerce kişiyi yarı yolda bıraktı. Bugün yürürlükte olan yasalara göre emekli olabilmek için en erken yaş erkekler için 55, kadınlar için 50. Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bu konuda bazı çalışmaları olduğu düşünülüyor. Konunun hem TBMM’nin hem de bakanlığın gündeminde olduğu düşünülünce, erken emeklilik bekleyen kişilerin önümüzdeki günlerde bir sürprizle karşılaşmaları mümkün. Bununla birlikte bazı istisnai durumların erken emeklilik imkânı tanıdığı bilinmektedir.  Erkeklerde askerlik borçlanması, kadınlarda doğum borçlanması erken emekliliğe imkân sağlamakla birlikte, stajyerliğin de emeklilik sürecine dâhil edileceği konuşulmaktadır.

ASKERLİK BORÇLANMASI

Askerliğini iş hayatına başlamadan önce yapan kişiler 1 yıl erken emekli olma fırsatı yakalamaktadırlar. Bu durum işe giriş tarihinin askerlik borçlanmasının yapıldığı güne çekilmesine, böylece emeklilik yaş şartının 1 yıl önceden gelmesine sebep olmaktadır. Bununla birlikte prim şartı da 75 gün azalır. Askerliğini sigortadan yapan kişiler için de borçlanma imkânı mevcut olsa da erken emeklilik bu durumda pek mümkün değildir.

DOĞUM BORÇLANMASI

Sigortalı olduktan sonra doğum yapan kadın çalışanlar 3 çocuğa kadar borçlanma yapabilmektedirler. Ancak doğum borçlanması yapabilmek için borçlanma yapan kişinin borçlanılan sürede çalışmamış olması ve çocuğun yaşaması gerekir. Her çocuk için 720 gün borçlanma hakkı mevcuttur. 3 çocuk için doğum borçlanması yapanlar 6 yıl prim kazanabilmektedirler.

YIPRANMA PAYI

Bu özellikle madencilik, gazetecilik gibi ağır işler yürüten kişilerin sahip olduğu bir haktır. Denizcilik de kısa süre öncesine kadar yıpranma payı kapsamındayken geçtiğimiz aylarda çıkarılmıştır. Bu mesleklerde yıpranma payı uygulaması sigortalı olunan süreyi arttırırken işe başlangıç tarihi geriye çekilmekte, böylece emeklilik için yaş şartı düşmektedir.  Yeni düzenleme geçtiğinde 20 yıl görev yapan bir öğretmenin 5 yıl erken emekli olması mümkün olacaktır.

Bir önceki yazımız olan BES mi SGK mı Daha Avantajlı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ