En Yüksek Faizi Veren Banka

Vatandaşlar yıllar boyu yaptıkları birikimleri değer kaybına uğratmamak için bankaların mevduat hesaplarına bu nakit paraları yatırarak çeşitli yatırım işlemleri yaparlar. Mevduat ürünlerine uygulanan aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık faizler ışığında ise, hangi bankanın ne ölçüde faiz uyguladığı görülebilmektedir. Bu noktada vatandaşların en yüksek faizi veren banka ile çalışmak istemesi ise oldukça doğaldır. Çünkü vatandaşlar, ellerindeki paranın sürekli artmasını temenni etmekte, bankalar ise sıcak parayı çekebilmek için çeşitli kampanyalar ya da fırsatlar eşlinde faiz oranlarını artırmaktadırlar. Buradan hareketle, her bankanın faiz oranının aynı olmadığını ve zaman içinde değişen bu oranlar sonucu vatandaşların dönem dönem belli bankaları tercih ettiği söylenebilmektedir.

Mevduat Hesabı Ve Faiz

Söz gelimi bir vatandaşın 10 bin TL gibi bir birikmiş parası var. Bu vatandaş parasını herhangi bir yatırım aracına yatırmadan, yalnızca bankada bir hesap açarak sürekli bu paraya faiz işlenmesini istiyor. İşte bu noktada, paranın yatırılacağı ve faiz işlemlerinin uygulanacağı hesaba mevduat hesabı ismi veriliyor.

Yatırılan tutara uygulanacak faiz ise hem tutara, hem de ne kadar süreyle bu faizlerin uygulanacağına ilişkin olarak değişiyor. Bu durumda da hangi bankanın ne ölçüde faiz oranı uyguladığı vatandaşlar tarafından ilgi ile takip ediliyor. Böylece vatandaşlar, ortaya koydukları paranın hangi bankanın mevduat ürününde daha fazla kazanacağını hesap ederek banka seçimi yapıyorlar.

En Yüksek Faizin Uygulandığı Banka

Mevduat ürünleri incelendiğinde, yıllık bazda en yüksek faizin HSBC Bankası bünyesinde gerçekleştiği görülüyor. Bankanın e-vadeli hesabına ilişkin olarak aylık %10,50 gibi bir oranın faiz miktarına yansıtılması ciddi anlamda büyük bir avantaj olarak müşterilere ulaşıyor. Daha net bir şekilde anlatıldığında, söz gelimi aylık 1000 TL yatırılan e-vadeli hesabın ay sonunda 7,44 TL daha arttığı görülüyor. Para miktarı arttıkça faizin etkilediği tutar da haliyle artıyor.

HSBC bankasının yanı sıra Şekerbank ve Denizbank kuruluşlarının yıllık faiz oranları da oldukça iyi olarak tasvir ediliyor. İki bankanın da yıllık yatırımdaki aylık faiz iz düşümü 10,25 olarak görülüyor.

Bir önceki yazımız olan En İyi Faiz Veren Banka Döviz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ