En İyi Faiz Veren Banka Döviz

Bankalar toplumu nakit para konusunda destekleyen finans kuruluşlarıdır. Yani bankaların ortaya çıkış amacı bu noktadan ileri gelmektedir. Aynı şekilde hem para, hem de diğer ürünler ile insanları maddi açıdan destekleyen bankaların tek görevi bununla da sınırlı değildir. Bankalar, kişilerin yatırımlarını da rahatça yapabilecekleri birer kurum haline gelmişlerdir. Vatandaşların paralarını yatırdığı bankalarda aynı zamanda biriken paralarını yatırım amaçlı kullanabildikleri de görülmektedir. Bu yönden bankaların görevi oldukça önemlidir.

Hangi Araçlar İle Yatırım Yapılabilir?

Banklarda parası olan vatandaşlar, paralarını bir şekilde değerli kılabilmek için çeşitli yatırım enstrümanlarına yönelmektedirler. Bu yatırım enstrümanlarından en bilinen iki tanesi, döviz ve faizdir. Yani kişi, parasını döviz ürünlerinde tutarak döviz endeksli bir değer koruma programı kullanabildiği gibi, aynı zamanda faize yatırarak parasının yasal faizler ile artmasını da bekleyebilir.

Bir nokta daha vardır ki bu iki popüler yatırım aracını birleştirmektedir. Döviz cinsinden biriktirilen paranın faize yatırılması, yani vadeli hesap açılarak bu paranın orada değerlendirilmesi, oldukça önemlidir.  Kişi parasını TL olarak değil de Amerika Doları, Euro, Sterlin, Altın gibi birimlere çevirerek saklar ve bu meblağı bankanın vadeli hesaplarında faiz açısından değerlendirir. İşte bu noktada, bankaların vereceği döviz faizleri oldukça önemli ve etkili olmaktadır.

Döviz Konusunda En İyi Faiz Veren Bankalar

Kişilerin bankalarda döviz cinsinden paralarını değerlendirmeleri açısından önemli olan unsurlardan biri, hangi bankadan vadeli mevduat hesabı açılarak bu dövizlerin değerlendirilmesi gerektiğidir. Yani bankalar, müşteri kazanabilmek, sıcak para çekebilmek ve aynı zamanda da karlılıklarını düşürmemek için cazip fırsatlar ve faiz oranları sunmak zorundadırlar. Buradan hareketle, bankaların birbirleri ile yarış halinde olduklarını söylemek de doğru olacaktır.

Bankaların verdikleri faiz oranları dikkate alındığında, aşağıdaki veriler karşımıza çıkabilir; (parantez içindeki oranlar brüttür)

Dolar konusunda aylık bazda en yüksek faizi Vakıfbank (1.50) vermektedir. Aynı banka aynı oranı Euro’da da vermektedir.

3 aylık, 6 aylık ve yıllık döviz faizi oranlarına bakıldığında, hem Euro’da hem de Dolar’da Odeabank’ın zirvede olduğu (2.00) görülmektedir.

Bu bankaları Fibabanka ve Burgan Bank izlemektedir.

Bir önceki yazımız olan Garanti American Express Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ