En Fazla Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Bankaların halkın para ihtiyaçlarında, nakit para sıkıntısı yaşandığında devreye girmeleri sektör adına gerekli ve önemlidir. Bankalar, vatandaşlara maddi anlamda destek olmak ve gereken anlarda çeşitli ürünleri ile ihtiyaçlara cevap vermek üzerine kurulmuşlardır. Yani bankalar, toplumu nakit para yönünden destekleyen bir takım bankacılık ürünlerine sahiptirler. Bu ürünlerin başında ise kredi ürünleri gelmektedir.

Kredi Nedir, Geri Ödenir Mi?

Kişiler bankalara giderek, mesaj atarak ya da internetten form doldurarak bir takım kredilere başvurabilmektedirler. Bu krediler kendi içlerinde çeşitli gruplara ayrılsalar da, amaç tektir; eksik olan paranın tedarik edilebilmesi… Bu nedenle de taşıt kredisi, konut kredisi, ihtiyaç kredisi, bedelli kredisi gibi kavramların kredi ana başlığı altında toplanması ile ortaya çıkan bu ürünler, halkın hizmetine sunulmuştur.

Krediler, hibe destekleri ile karıştırılmamalıdır. Kredi ürünleri kişiler tarafından bankalara ödenmek zorunda olan ürünlerdir. Yani kişi, banka ile anlaşamaya varıp sözleşme imzalamasından sonra, bu sözleşme ışığında vakti geldiğinde periyodik olarak borç aldığı miktarı faizi ile geri ödemektedir. Kimi kredilerde kampanyalar dâhilinde faiz uygulanmayabilse de, genel anlamda kredi borçları faili şekilde geri ödenmektedir.

En Fazla Ne Kadar Kredi Alınabilir?

Bankaların vatandaşa sunduğu kredi hizmetleri birbirlerinden bazı anlamda farklılıklar gösterebildikleri için, en fazla ne kadar kredi alınabilir noktasında net bir hüküm yoktur. Ancak bu konuda ortaya konan bir yasa gereği, bankalar genel anlamda kişinin aylık gelirinin üçte biri (1/3) kadarlık bir geri ödemeye izin vermektedirler. Yani kişi, çektiği kredinin geri ödemesini gerçekleştirirken, aylık net gelirinin üçe bölünmüş halindeki tutar kadar en fazla ödemede bulunabilmektedir. Eğer bu meblağı geçeceği hesap edilirse, söz konusu kredinin limitleri düşürülür. Bu da aslında, kişinin söz gelimi 30 bin liraya ihtiyacı varken, düşük gelirinden dolayı kişiye 10 bin liralık bir kredi teklifi sunulmasına işarettir.

Bankalardan kredi alırken en fazla miktarın oluşturulabilmesi, doğrudan kişinin gelir durumu ve kredi notu ile alakalıdır. Kredi notu iyi olan birinin, gelir durumu da kötü sayılmazsa, rahatlıkla üst limitlerden kredi alınabilir.

Bir önceki yazımız olan Bankalar Açık Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ