En Çok Şubesi Olan Banka Hangisidir?

Son yıllarda ülkemizde bankacılık konusunda birçok alt yapı tamamlanmış vaziyettedir. Bankalar için gerekli olan her şey sağlandığından dolayı bankalar da şube sayısını artırma konusunda birbirleriyle adeta yarış halindedirler. Genel olarak kişilerin rahat bir şekilde işlem gerçekleştirebilmeleri açısından sordukları en çok şubesi olan banka hangisidir sorusunun cevabı ise Ziraat Bankası olmaktadır.

Ziraat Bankası’nın en çok şubesi olan banka olmasının asıl nedeni de bir devlet bankası olmasıdır. Devlet tarafından verilen maaşların da birçoğu Ziraat Bankası gibi devlet bankalarından verildiğinden dolayı banka şubesinin çokluğu da bununla ilişkilidir. Özellikle de, emekli maaşları ve öğrencilerin almış oldukları burslar veya kredilerin geneli de devlet bankaları tarafından talep edilmektedir.

En çok şubesi olan bankalar arasında ikinci sırayı ise hem devlet hem özel banka olma özelliği taşıyan İş Bankası yer almaktadır.

Bu bağlamda ülkemizde 1673 şubesi olan Ziraat Bankası birinci sırada yer alırken, 1329 şubesi olan Türkiye İş Bankası ise ikinci sırada yerini almaktadır.

Kamusal açıdan baktığımızda da bu açıdan da desteğe sahip olan Ziraat Bankası’nın il merkezlerinin yanı sıra ilçe merkezlerinde de fazlasıyla şubesi bulunması halinde kişilerin de en çok tercih sebeplerinden biri bu banka olmaktadır.

Öğrenciler açısından da devlet kredisi alımlarında kullanılan Ziraat Bankası aynı zamanda havale masraflarının olmaması sebebiyle de öğrenciler açısından oldukça tercih edilen bir banka görevini üstleniyor.

En çok şubesi bulanan Ziraat Bankası tüm bunlardan önce, Türkiye’nin en eski banka hareketlerinden biri olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında ise en çok şubesi olan bankanın Ziraat Bankası olmaması için de hiçbir sebep bulunmuyor. Tüm bankaların şube sayısı ise şu şekildedir:

 

Banka

Yurt içi Şb. Yurtdışı Şb.
Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası A.Ş. 1498 24
Türkiye İş Bankası A.Ş. 1240 19
Akbank T.A.Ş. 974 1
Türkiye Garanti Bankası A.Ş. 931 7
Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. 927 1
Türkiye Halk Bankası A.Ş. 834 5
Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. 741 3
Denizbank A.Ş. 609 1
Finans Bank A.Ş. 586 1
Türk Ekonomi Bankası A.Ş. 513 5
HSBC Bank A.Ş. 333 4
ING Bank A.Ş. 321 5
Şekerbank T.A.Ş. 273 0
Anadolubank A.Ş. 100 0
Alternatifbank A.Ş. 66 0
Burgan Bank A.Ş. 60 0
Tekstil Bankası A.Ş. 44 0
Citibank A.Ş. 37 0
Fibabanka A.Ş. 32 0
Turkish Bank A.Ş. 19 0
Odea Bank A.Ş. 8 0
Arap Türk Bankası A.Ş. 7 0
Adabank A.Ş. 1 0
Deutsche Bank A.Ş. 1 0

 

 

Bir önceki yazımız olan En Avantajlı Kredi Kartı Hangisi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ