Emekliyim Kredi Alabilir Miyim?

Günlük yaşantımızda pek çok banka tüketicilere birçok alternatifler sunmakta ve ihtiyaçların karşılanmasına yardımcı olmaktadır. Kamu çalışanlarından, emeklilere, esnaflardan kurumsal şirketlere kadar artık her birey ve şirket ihtiyaç duymuş olduğu parayı bankalardan temin ederek karşılamaktadır. Gündelik yaşamın hemen her evresinde kredi ihtiyacına fazlasıyla gereksinim duyanların başında emekliler de yer almaktadır. Bunun için yapmanız gereken adımlardan birisi de bankanın sizlere beyan etmiş olduğu gerekli belge ve evraklarınızı tamamlayarak bankanızın yolunu tutmaktır.

Bankaya yapmış olduğunuz başvurular sonucunda bankanın sunmuş olduğu kampanyalardan da yararlanabilme şansına sahip olacaksınız. Başvuru evrakları içerisinde ise emekli maşı belgesi, ikametgâh, nüfus cüzdanı ve elektrik ve suya ait fatura belgeleri ile başvurarak kredi alabilme talebinde bulunabilirsiniz.

Emekli Kredisi Veren Bankalar

Ziraat Bankası, İş Bankası, Halk Bankası ve hatta PTT bank ile emekli kredisi veren Ing Bank gibi birçok banka emeklilere kredi kullanma imkânını vermektedir. Çekmiş olduğunuz kredinin üzerine belli bir miktar faiz binmekte ve ödemelerinizi çoğu zaman 36 ay vade ile ödeme imkânına sahip olmaktasınız. Fakat burada oldukça önemli olunan konuların başında aylık turalarınızın maaşınızın yarısını geçmemesidir. Eğer aylık tutarlarınız yüzde ellilik kısmı geçerse Bankalar kredi alma konusunda sizlere arıza çıkarabilmektedir. Her bankanın müşterisinden şart koştuğu belgeler mutlaka dikkatli bir şekilde hazırlanması ve bankanın talep ettiği yetkili temsilcilerine teslimi yapılması gerekir.

Kredi Alabilir Miyim?

Eğer ki kredi notunuz yüksek ise hiçbir sorun ile karşı karşıya kalmadan rahatlıkla kredinizi çekebilme şansına sahip olursunuz. Fakat bankalar emekli kredisi çekecek kişilerde mutlaka dikkat ettiği bir detay vardır. Bu detayda kredi çekecek bireyin yaşıdır. Eğer ki yaşınız ileriki safhalardaysa bankalar kredi vermede pürüz çıkartabilirler. Bu yüzden kredi çekecek olan tüm emeklikler için yaş oldukça büyük önem arz etmektedir. Birçok banka için yaş sınırı esneklik göstermektedir. Ziraat Bankası yaş sınırlamasını 80 olarak nitelendirirken bir diğer bankaya göre bu sınırlama belli oranlarda değişkenlik gösterilebilir.

Bir önceki yazımız olan Emekliyim Ne Kadar Kredi Alabilirim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ