Emeklilikte Yaşa Takılanlar

Çalışma hayatına erken yaşta atılan kişilerin emeklilik için gereken sigorta primlerin doldurmaları daha kısa sürebilir. Ancak kanunlarla belirlenen en erken emeklilik yaşı ellidir. Bu bakımdan bazı kişiler emeklilik için gereken sigorta primini biriktirmiş olsalar dâhi emekli olamayabilirler. Bunlar emeklilikte yaşa takılan kişilerdir. Türkiye’de 800 bin kişinin SGK primlerini tamamen ödedikleri ve sigorta bütçelerinde emekliliğe yetecek miktar olduğu hâlde emekli olamadığı bilinmektedir. SGK ile ilgili son kanun ve düzenlemeler erken emeklilik sorununun devam edeceğini göstermektedir. SGK ile ilgili çıkarılan torba yasalarda erken emekliliğe ilişkin herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır.

Erken Emeklilik Sorunu Nasıl Ortaya Çıktı

1991 yılında emeklilik konusunda bazı düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelere göre kadınlar 38, erkekler ise 43 yaşında emekli olabileceklerdi. Bu düzenleme 8 Eylül 1999 tarihinde işe başlayan kişileri kapsıyordu. Örnek vermek gerekirse, 1974 doğumlu bir kişi 1992 yılında çalışmaya başladığı takdirde 2012 yılında emekli olabiliyordu. Ancak erken emeklilikle ilgili bu yasa 8 Eylül 1999 yılında iptal edildi ve emekli olmak için gereken yaş yükseltildi. Bu durum özellikle 1991 yılında çıkarılan erken emeklilik yasası uyarınca sigorta primi biriktirmeye başlayan kişilerde ciddi bir mağduriyet yarattı. Şöyle ki, 1992 yılında işe başlayan kişinin eski hükümlere göre 2012 yılında emekli olması gerekirken bu süreç 11 yıl daha uzadı. Bu durum emeklilikte yaşa takılan 800 bin kişinin ortaya çıkmasına sebep oldu.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sorunu Çözülecek Mi?

Hükümetin 2014 yılında çıkarılacak bir torba yasayla erken emekliliğe olanak sağlayacağı söyleniyordu. Bu haber ulusal ve yerel medya organlarında oldukça rağbet görse de hükümet kanadından yapılan açıklama bunun doğru olmadığı yönündeydi.

Bugün erken emeklilik bazı durumlarda geçerli olabilmektedir. Örneğin madencilik gibi ağır işler yapan kişiler için veya sağlık durumları çalışmaya elverişli olmayan kişiler için bazı istisnai durumlarda elli yaşından önce emekli olmak mümkündür. Ancak bugün sigorta primleri yatırıldığı hâlde emekli olamamış binlerce kişinin var olduğu bilinmektedir. TBMM’de erken emeklilik ile ilgili görüşmelerin sürdüğü bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Şekerbank Mini Kredi Başvurusu 2015 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ