Emekli Maaşı İle PTT Kredisi Nasıl Alınır?

Birçok emekli maaşlarını PTT üzerinden almaktadır. Bu nedenle de nakit ihtiyaçlarını PTT kredisi ile karşılamak isteyebilmektedirler. Yazımız ile PTT Emekli İhtiyaç Kredisi ile ilgili merak ettiğiniz her şey kolayca öğrenebilirsiniz.

PTT İhtiyaç Kredisi Kullanım Şartları

PTT’de Emekli ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen bireyler ile ilgili aranan istenen koşul ve şartlar;

  • Emekli olan PTT müşterilerinin başvurabilecekleri PTT kredi rakamı en az 500.- TL en çok ise 40.000.- TL.’dir.
  • Söz konusu ihtiyaç kredisinin vade süresi yasaların gerektirdiği şekilde en çok 36 ay olabilmektedir.
  • Tüm kredi vade ve tutarları için emekli bireylerden 10.-TL PTT kredi kullandırım bedeli tahsil edilmektedir.
  • PTT İhtiyaç kredisi kullanacak olan emeklilere hayat sigortası yapılmaktadır. Sigorta bedeli ise yaş, cinsiyet ve benzeri unsurlara göre değişiklik gösterebilmektedir.
  • Emekli bireyin yaşı söz konusu kredi vade süresi dâhil edildiğinde en çok 83 olabilir. Örneklendirmek gerekirse 36 ay vade ile kredi kullanmak isteyen emekli bireyin yaşının en çok 80 olması gerekmektedir. 80’nin üzerinde olması halinde 36 ay vadeli kredi kullanamaz.

PTT Kredi Başvurusu İçin İzlenecek Yollar

PTT Kredi başvuruları için yapılacak işlemler, istenilen belge ve evraklar;

  • PTT Kredi başvurusunda bulunacak olan bireylerin doğrudan PTT şubelerine giderek kredi başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.
  • Maaşlarını PTT’den alan emekliler, PTT şubelerine giderek söz konusu kredi başvuru formunu doldurup nüfus cüzdanı ile beraber görevliye vermelidir.
  • Görevli formda yer alan bilgileri sisteme girdikten sonra başvuruda bulunan emekliye, kredi başvurusunun durumu, olumlu ya da olumsuz mu olduğu hakkında bilgi verir.
  • Emekli bireylerinin PTT ihtiyaç kredi başvurularının onaylanması halinde ise PTT ihtiyaç kredisi sözleşmesi imzalatılır ve söz konusu kredi tutarı nakit olarak çekilebilir.

Son dönemde emekli bireylerin sıklıkla tercih ettikleri nakit alternatiflerinin başında kredi gelmektedir. Borç kapamadan, tatile, ev tadilatından, sağlığa kadar birçok acil nakit ihtiyacının giderilmesinde rahatlıkla kullanılabilen nakit ihtiyaç kredi seçenekleri ile bireyler artık başka kimselere dert anlatmak zorunda kalmadan gereksinim duydukları nakit tutarına kolaylıkla sahip olabilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Yatarak Tedavi Teminatı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ