Emekli Maaşı Haczedilebilir Mi?

SGK tarafından sağlanan emeklilik aylığı emeklilerin en büyük geçim kaynağıdır. Ancak emekli olan kişilerin borçlarından dolayı bu aylığın haczedilip edilemeyeceği tartışılmaktadır. Emekli aylığı kişinin yaşamını sürdürmek için temel gereksinimi olduğundan bloke konulması zordur ancak bazı riskli durumlar da bulunmaktadır.

İlgili Kanun Hükümleri

5510 sayılı Kanun’un 93’üncü maddesinde yer alan hükümler emekli aylığının haczedilemeyeceğini açık bir biçimde beyan etmektedir. Bu madde hükmüne göre sigortalılar ve hak sahiplerinin gelirleri, sağlık hizmeti sunucularının yararlandığı genel sağlık hükümlerinin uygulanması sonucu devir ve temlik dâhi edilemez. Yani emeklilik aylığı temel sağlık sigortası kapsamındadır ve bu ücretin herhangi bir borç sebebiyle haczedilmesi olanaksızdır.

Ancak gelir ve aylık ödenekler ile ilgili 88’inci maddeye göre eğer emekli kişinin SGK’dan prim, SGDP gibi alacağı var ise bu gelirler haczedilebilmektedir. Yani SGK’ya borcu olan ve emekli aylığı alan maaşların %25’i haczedilebilmektedir. Bu miktarın %25’ten fazla olamayacağını da belirtmek gerekir.

Emeklilik Aylığının Haczinin Önündeki Engeller

Emekli kişinin maaşı nafaka borçları dışında haczedilemez. Emeklilik aylığı haczi yasaklanan ödenek ve gelirler arasındadır, dolayısıyla alacaklı taraf emekli maaşının haczine yönelik bir talepte bulunduğu zaman bu kesinlikle icra müdürü tarafından reddedilecektir. Eğer emekli maaşı alan kişi, üçüncü kişilere olan borcunun kendi maaşından belli bir oranda tahsil edilmesini talep ediyorsa, bu duruma izin verebilir. Ancak kişinin rızası olmadan böyle bir haciz işlemi gerçekleştirmek olanaksızdır. İcra müdürlüğü, bu incelemeyi yaparken emekli maaşı alan kişinin yazılı rızasını istemektedir.

Borcun Maaştan Tahsili Nasıl Yapılır?

Emekli maaşı alan kişi SGK’ya veya ilgili icra dairesine, sahip olduğu borcun emekli maaşından belli bir oranda tahsil edilmesine dair başvuruda bulunur. İcra dairesi bunun üzerine SGK’ya başvurarak emekli maaşından kesinti yapılacağını ve kişinin rızası olduğunu bildirir. Ancak emekli maaşı kişinin rızası olmadan haczediliyorsa bu durum icra dairesinin yasal olarak bazı zorluklar yaşamasını sağlayacaktır, çünkü emekli burada mağdur durumuna düşmektedir ve şikâyet hakkına sahiptir. Bununla birlikte emekli maaşından kesilen oran ancak %25 olabilir. Yani 1000 TL emekli maaşı alan kişiden ancak 250 TL kesilebilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan BES mi SGK mı Daha Avantajlı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ