EFT Ne Kadar Sürede Ulaşır?

Bankacılık işlemleri hayatımızın her alanında oldukça önemli bir yer kaplıyor. Her açıdan ihtiyaç duyduğumuz nakit kullanımı, para transferi ya da diğer bankacılık hizmetleri, gün içinde aniden ya da planlı olarak pek çok gereksinimimizi karşılıyor.

Bankacılık hizmetlerinde hizmet alımları kadar, hizmet süreleri de önemli bir noktayı temsil ediyor. Bankaların çalışma saatleri, bunlara bağlı olarak işlem saatleri ve işlemlerin süreçleri, müşteriler adına oldukça önemli oluyor. Bu noktada da en sık kullanılan işlemlerden biri olan EFT ile para aktarma işleminin süreci merak konusu olabiliyor. Yani kişiler, yaptıkları EFT işlemlerinin ne kadarlık bir zamanda sonuçlanacağını bilmek istiyorlar.

EFT Nedir?

EFT işlemi, iki farklı banka arasında gerçekleştirilen para transferinin adıdır. İlk olarak 1990’lı yılların başında, ülkemiz sınırları içinde faal olan EFT işlemi, zaman içinde tüm müşterilerin aktif olarak kullandığı bir hizmete dönüştü.

Söz gelimi Finansbank dâhilinde bir vadesiz hesabınızdan, Garanti Bankası dâhilindeki vadesiz hesabınıza para aktarımı yapacak olduğunuzda, EFT işlemini kullanıyorsunuz. Yani farklı bankadaki hesabınızdan, başka bir bankadaki hesabınıza para aktarmış oluyorsunuz. Bu şekilde EFT işlemini faal olarak kullanıyorsunuz.

EFT İşlem Süreleri

EFT işlemlerinin pratik işlemlerde yer alması, bu işlemlerin kısa sürede başarılabilmesi nedeniyledir. Yani EFT işlemleri, oldukça kısa bir zaman içinde gerçekleştirilerek para transferlerini tamamlamaktadır. Genel anlamda EFT işlemleri, bankaya verdiğiniz emirin ardından yaklaşık 5 ya da 10 dakika içinde tamamlanmış olur. Ancak EFT işlemi yapıldığı sırada banka çok yoğun ise, bu süre biraz olsun artabilir. Bu tip durumlarda EFT işlemleri yarım saate kadar uzayabilmektedir.

Diğer taraftan EFT işlemlerinin gerçekleştirilecekleri zaman aralıkları da oldukça önemlidir. Bankaların EFT saatleri bellidir. Her bankanın EFT saatleri değişkenlik göstermekte iken, çoğunun öğleden sonra 4 – 5 civarı final saatlerini oluşturmaktadır. Aynı zamanda resmi tatillerde ve hafta sonu tatillerinde de EFT işlemleri gerçekleşmemektedir. Eğer EFT saatleri dışında EFT işlemi başlatılmışsa, bir sonraki ilk iş günü mecburen beklenmek zorundadır. Bu şekilde de para transferi sağlanmış olacaktır. Cuma günü mesai bitiminden  (16:45- 17:00 civarı) sonra yapılan eft ise pazartesi günü 09:00 civarı hesabınıza geçecektir.

Bir önceki yazımız olan Limited Şirket Nasıl Kurulur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ