EFT Ne Kadar Sürede Hesaba Geçer?

 

Hemen hemen herkes tarafından bilindiği gibi EFT işlemleri hafta içi iş günlerinde banka tarafından belirlenen saatlere kadar yapılması halinde aynı gün içerisinde muhatap olan banka hesabına geçmektedir. Bankaların belirlediği saatler dışında gerçekleştirilen işlemler ise bir sonraki iş gününde neticelenmektedir.

EFT Hesaba Ne Zaman Geçer?

Bankaların uyguladıkları eft saatleri farklılıklar gösterebilmektedir. Hemen her banka eft için farklı saatler belirlemişlerdir. Çalıştığınız bankanın belirlemiş olduğu eft saatleri dâhilinde yapacağınız eft işlemleriniz işlemi gerçekleştirdiğiniz aynı gün içerisinde muhatap banka hesabına geçmektedir. Bu süre ise yaklaşık olarak 5 dakika ile 15 dakika arasındandır. Çoğu durumlarda eft işlemleri bu sürelerden daha az sürede de gerçekleşebilmektedir. Ancak bazı hallerde bankaların sistemlerinde meydana gelen yoğunluklar sebebi ile eft işlemleri de etkilenebilmektedir. Cuma günleri başta olmak üzere ertesi günün tatil olacağı zamanlarda banka sistemlerinde meydana gelen yoğunluk sebebi ile eft işlemleri yaklaşık 30 dakika ile 3 saat arasında neticelenebilmektedir. Hatta yine bazı olağandışı durumlarda söz konusu işlemin bir sonraki ilk iş gününde gerçekleşmesi de mümkündür.

Hafta Sonu Yapılan EFT İşlemleri Ne Zaman Hesaba Geçer?

Cuma günü eft saati bittikten sonra gerçekleştirilen eft işlemleri hafta sonu tatiline takılmaktadır. Yani eft işleminiz bir sonraki ilk iş günü olan pazartesi günü gerçekleşir. Pazartesi gününde resmi tatil olması halinde ise takip eden ilk iş gününde gerçekleşecektir. Aynı şekilde resmi tatil zamanlarda yapılan eft işlemleri de resmi tatilin biterek bankaların çalışmaya başladıkları ilk iş gününde gerçekleşmektedir.

Gerçekleştirilen eft işlemleri ile ilgili karşılaşılan bir diğer sorun ise bankaların yarım gün mesai yaptıklarında yaşanan sorunlardır. Bankaların yarım gün olarak çalıştıkları günlerde yapılan eft işlemlerinde gecikmeler ile sık karşılaşılabilmektedir. Bu sebeple bankaların yarım gün tatil oldukları zamanlarda genel itibari ile eft saati 11:00 de sonlandırılmaktadır. Bu saate kadar gerçekleştirilen işlemler aynı gün içerisinde muhatap banka hesabında olurken 11:00 den sonra yapılan Elektronik Fon Transfer yani eft işlemleri ise bir sonraki ilk iş gününe devretmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan EFT İptal Edilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. mehmet keles diyor ki:

    efete neden dakikasına heba geçmez

BİR YORUM YAZ