EFT İptal Edilir Mi?

 

Banka müşterilerinin en sık kullandıkları bankacılık işlemlerinin başında ilk sırayı alan hiç şüphesiz ki para transferleridir. Bankanın farklı hizmet kanalları yardımı ile gerçekleştirilen bu bankacılık işlemleri farklı olarak iki şekilde yapılabilmektedir. Bankanın kendi şubeleri arasında gerçekleştirilen para transferleri için havale, farklı bir banka hesabına yapılacak para transferleri için ise EFT işlemi gerçekleştirilir. Para transferi arasında en sık kullanılan yöntem ise EFT olarak bilinen Elektronik Fon Transferi işlemidir.

Birçok ticari ve bireysel müşterinin tercih ettiği EFT işleminin sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi adına banka şubeleri, internet ve telefon bankacılığı ve ATM’ler hizmet vermektedir. Bireysel olarak telefon ve internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilen EFT işlemlerinde en sık karşılaşılan problemlerden biri EFT’nin yanlış olarak yapılmasıdır. Bu süreçte de bireylerin aklına EFT’nin iptal edilip edilmediği sorusu gelmektedir.

EFT İptal Edilir mi?

Para transferi işlemleri için EFT işlemini tercih etmiş olan banka müşterilerinin işlemleri esnasında yanlış ya da hatalı bir aktarım yaptıklarını fark etmeleri durumunda hiç vakit kaybetmeden işlemlerini gerçekleştirdikleri platform aracılığı ile uygulamalarını iptal etmeleri gerekir. İnternet üzerinden online olarak EFT işleminin yapan bir banka müşterisinin söz konusu transfer işleminin Genel Müdürlük tarafından onaylanmadan önce iptal etmesi gerekmektedir. Bunun için de bankacılık işlemlerin menüsünde bulunan para transferleri arasından EFT iptal menüsünü tercih etmeleri gerekir.

EFT işlemlerini telefon bankacılığı üzerinden yapan müşterilerin ise yine işlemlerinin onaylanmadan önce görevli personel ile bankanın telefon bankacılığı şubesi üzerinden iptal işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekir.

İleri Tarihli EFT iptali

Şayet bireyler transfer işlemleri ile ilgili ileri tarihli bir EFT işleminde hata ya da yanlışlık yaptıklarını fark ederlerse yine aynı şekilde iptal işlemini yapmaları gerekmektedir.

Genel Müdürlük Onayladıktan Sonra EFT iptali

EFT için hatalı bir hesap seçilmesi halinde para göndericiye Genel Merkez tarafından geri gönderilmektedir. Ancak, gönderilen hesabın farklı birine ait olması halinde ise banka tarafından söz konusu kişi ile irtibata geçerek parayı geri transfer etmesi istenebilmektedir. Bu süreçte sizin yapmanız gereken şey vakit kaybetmeden bankanız ile görüşmektir.

 

Bir önceki yazımız olan En Yüksek Mevduat Faiz Oranı Veren 10 Banka başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ