Devletten Öğrenim Kredisi ve Öğrenim Bursu

Öğrenimini sürdüren genç bireylerin bir yandan okurken diğer yandan geçimlerini sürdürmelerinin zorluğu devlet tarafından sunulan öğrenim kredileri ile biraz daha kolaylaştırılıyor.Üstelik başarılı öğrencilere verilen devlet bursu sayesinde daha kolay bir öğrenci hayatı sürülebiliyor.

Her sene üniversiteyi kazanan gençlerimize kredi yurtlar kurumu tarafından verilen kredi ve burs imkanlarından bir çok gencimiz faydalanmaktadır. Peki her üniversite öğrencisi kredi yurtlar kurumu tarafından sunulan bir krediden faydalanabiliyor mu ?

Kredi ve yurtlar kurumu tarafından verilen krediden önlisans , lisans , açık öğretim öğrencileri ,DGS ile 4 yıllık üniversiteye geçiş yapan öğrencilerle beraber ikinci öğretim , vakıf üniversitesi ya da yüksek lisans yapacak öğrenciler faydalanabilmektedir.Önlisans ve lisans öğrencileri için 2015 senesinde ödenecek aylım kredi miktarı 330 TL olarak belirlenmiştir.Ödenen kredi ay ay olmak üzere öğrenimin sürdüğü süre boyunca öğrencinin ziraat bankası hesabına yapılmaktadır.Öğrenim kredisinin geri ödeme süreci ise okulun bitmesi yada kredinin kesilmesinden 2 yıl sonra başlamaktadır.Bu ödeme sisteminden öğrencinin iş bulması için gereken sürede tanınmış olmaktadır.Öğrencilerin öğrenim kredisinden faydalanabilmeleri için nafaka yada yetim maaşı dışında aylık ve ücret aldıkları sabit bir işe sahip olmamaları gerekmektedir. Sürekli bir işte çalışan üniversite öğrencileri ne yazık ki sunulan bu kredi imkanından faydalanamamaktadırlar.Ayrıca okuldan mezun olan , ek yılla okulunu uzatan ,lisansa geçiş yapan ve intibak programına dahil olan olan öğrenciler , herhangi bir suçtan hüküm giyen öğrenciler , daha önce kredi yurtlar kurumundan kredi yada burs olan öğrenciler de kredi imkanlarından faydalanamazlar.

Kredi ve yurtlar kurumu tarafından verilen burs ise geri ödemesi olmayan öğrenim desteğidir.Burstan yararlanabilecek öncelikli öğrenciler LYS’de bulunan alanlardan herhangi birinde ilk 100’e giren öğrenciler olmakla beraber yine tüm okul türlerinde (vakıf üniversiteleri hariç) kullanılabilmektedir.Ayrıca milli sporcu olan öğrencilere de öncelik tanınmaktadır.Burstan yararlanamayan öğrenciler ise krediden yararlanamayan öğrenciler dışında kayıt itibari ile 1 yıllık kaybı bulunan öğrenciler ve burs yönetmeliğinde burs almak için yeterli bulunmayan öğrencilerdir.

Her iki başvuru durumunda da şehit ve gazi çocuklarının , %40 engeli bulunan, üniversite öncesindeki eğitimlerini yetiştirme yurtlarında tamamlayan , terörle mücadele kanununun 21. maddesi kapsamında yer alan öğrencilerin ve darüşşafaka lisesi mezunlarının önceliği bulunmaktadır.

Burs yada kredi almaya engel olan durumlardan biri kredi yada burs aldıktan sonra yaşayan öğrenciler ( örneğin çalışmaya başlayan öğrenciler)  bu durumun oluştuğu yıldan sonraki yıl burs ve kredileri kesilmektedir. Burs alan öğrencinin ise başarısız olması durumunda gene bursun kesilmesi durumu söz konusudur.

Kredi alımlarında geri ödeme sürecinin 2 yıl sonra başlama süreci öğrenime ara verilmeden yüksek lisansa devam edilmesi durumunda 4 seneye uzatılmaktadır.Yüksek lisanstan sonra doktoraya devam edilmesi ise öğrenim sürecinin bitiminden sonra 2 yıl sonra ödemeler başlamaktadır.

Kredi yurtlar kurumu tarafından verilen kredi ve burslara başvuru işlemleri kredi yurtlar kurumunun sayfası üzerinden yapılmaktadır.Kredi başvuru tarihleri uzatılmadığından bu sürecin dikkatli takip edilmesi gerekir.Kredi yurtlar kurumu ek yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra başvuru süreçlerini başlatmaktadırlar.

 

 

Bir önceki yazımız olan Banka Kredisi ile Ev Almak Caiz Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ