Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2015

Para sıkıntısı, çoğu vatandaşımızın dönem dönem yaşadığı sorunlardan biri oluyor. Çeşitli nedenler ile paraya ihtiyaç duyan, elinde para olup da belli bir miktar eksiği bulunan, yatırım yapmak isteyen, ev almak isteyen, araba almayı arzulayan ya da borç ödeyecek olan vatandaşlar, bu konuda bankalara koşuyorlar.

Asli amacı, vatandaşların ekonomik anlamda yaşadıkları zorluklar konusunda insanlara yardım etmek ve destek olmak olan toplumun finans kurumları ve bankalar da, bu yöndeki ürünlerini vatandaşlara tanıtıyorlar. Özellikle de kredi ürünleri, vatandaşlara verilen ödünç miktarlar için özellikli banka hizmetleri arasına giriyor. Taşıt kredisi, ev kredisi, ihtiyaç kredisi gibi ürünler, vatandaşlara yardımcı oluyor. Bu özellikli banka ürünlerinden bir tanesi de, devlet destekli evlilik kredisi oluyor.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çerçevesinde hayata geçirilen bir proje olan devlet destekli evlilik kredisi, aile birliğinin sağlanması ve evlilik konusunda sıkıntıya girecek olan çiftlere destek olunması amacı ile yürürlükte olan bir projedir. Bu kredi ile birlikte, faizsiz evlilik kredisi alacak olan çok sayıda çift, bakanlıkça belirlenen şartlara uyum sağladıkları takdirde bu ürünlerden yararlanabiliyor. Peki, nedir bu şartlar?

Gereken Şartlar

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından, devlet destekli evlilik kredisi almak isteyen çiftler için oluşturulan bir takım şartlar bulunuyor. Bu şartlardan ilki, evlenecek çiftlerin yaşlarının 18 ile 24 arasında değişkenlik göstermesi durumudur. Bu şekilde, genç yaşta gerçekleşecek olan evlilikler de teşvik edilmiş oluyor.

Bir başka bakanlık şartı ise, evlenecek çiftlerden herhangi birinin, kesinlikle Türk Ceza Kanunu çerçevesinde tanımlanan ağır suçlardan biri hakkında hüküm giymemesi koşulunu oluşturuyor. Yani, sicil bu noktada oldukça önemli oluyor.

Bakanlık tarafından oluşturulan şartlardan sonuncusu ise, maddi imkansızlıklar nedeni ile evlenemeyecek durumda olanların bu kredi fırsatından yararlanabiliyor olmasıdır. Yani, parası olmayana destek olmak isteyen bakanlık, bu şartı ile söz konusu durumu dengelemeye çalışmıştır.

Yapılan son düzenleme ile beraber, üniversite okuyan evli adaylarında yaş şartı, 26 yaşa kadar uzatılarak kolaylık sağlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Bankacılık Terimleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Merve diyor ki:

  Bu kredi için ziraat bankasına sordum fakat öyle birşey yok dediler sonuç ne olucak 4 ay snra evlenicem yardimci olur musunuz ??

 2. mehmet diyor ki:

  aynı cevabı bana da verdiler nasıl alacağız bu krediyi

 3. şeyda diyor ki:

  Bu kredi ne zaman onaylanacak ya bankanın bilgisi bile yok yani bende sordum öyle bi kredi yok dediler

 4. ihsan diyor ki:

  herhangi bir gelişme var mı?

 5. ibrahim diyor ki:

  yaa arkadaş birşey çıkarıyorsunuz bide 18 ve 26 yaş arası sınırı koymuşsunuz biz 2.sınıf vatandaşmıyız 32 yaşındayım maddi sıkıntılardan dolayı evlenemedim git köprüden atla diyonuz sanki

BİR YORUM YAZ