Cvv Kodu Nedir?

Card Validation Value kelimelerinin baş harflerinden oluşan CVV kodu kredi kartlarındın arka yüzlerinde bulunmaktadır ve üç haneli güvenlik kodu olarak bilinmektedirler.

1 Ocak 2001 tarihinde tüm visa kartların CVV kodu kullanmaları zorunlu hale getirilmiştir. CVV kodu kartların arka yüzünde bulunan imza bandının üstünde ya da sonunda yer almakta olan yedi haneli numaraların son üç hanesinde bulunmaktadır. Söz konusu numaralar internet alışverişlerinde ve mail order işlemlerinde kart sahibini teyit edebilmek adına istenebilmektedir.

CVV Kodunun Kullanım Amacı Nedir?

CVV Kodu internet alışverişlerinde ve mail order işlemlerinde sahtekârlıkların önüne geçebilmek adına kullanılmaktadır. Bu güvenlik kodları bildirilmeden kartlardan hiçbir işlem gerçekleştirilememektedir. Bazı kimseler CVV kodunu kartın şifresi ile karıştırmaktadır ancak kart şifresi ile CVV kodunun hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Banka kartlarınızın şifreleri kartların üzerinde yazılı olarak bulunamaz.

CVV kodu ile CVV2 kodlarının da birbirleri ile karıştırılmaması gerekmektedir. Bankaların bazıları müşterilerine sanal kart teslim ederken yanında bir kat daha vermektedirler. Söz konusu bu kartın üzerinde CVV2 numarası bulunur.

Bireyler CVV kodlarını girmelerine rağmen alışverişlerinde sorun yaşarlarsa bankaları ile irtibata geçmeleri gerekmektedir. Ayrıca, bireyler bu kodları 3.şahıslar ile paylaşmamaya da dikkat etmelidirler. Çünkü CVV kodlarının kırılmış olması demek söz konusu kartların güvenlik duvarlarının çökmesi demektir. Güvenlik kodunun kötü niyetli insanların eline geçmesi hainde söz konusu kart üzerinden sahibinin haberi olmadan birçok farklı alışveriş rahatlıkla yapılabilmektedir. Bu da kart sahibini oldukça zor durumlar ile karşı karşıya getirebilir.

Kart kullanıyorsanız güvenlik kodunu sizden başka kimsenin bilmediğinden emin olmanız başınıza beklemediğiniz dolandırıcılıklar gelme ihtimalini ortadan kaldıracaktır. Kartınızın hesap hareketlerinde kendi harcama kalemlerinizin dışında bir harcama tespit etmeniz halinde CVV kodunuzun muhakkak değiştirilmesi gerekmektedir. Şayet böyle bir durum ile karşılaşırsanız mutlaka kartınızın ait olduğu banka ile irtibata geçiniz. CVV kodları güvenirlilik açısından oldukça önemlidir.

İnternette kredi kartı ve banka kartlarını kullanarak yapacağınız alışverişlerinizin daha güvenli olmasını sağlayan CVV kodu Visacard / Mastercard tarafından geliştirilmiş ve desteklenmektedir.

CVVkoduneredeyazar

 

Bir önceki yazımız olan Bankalarda Altın Hesabı Nasıl Çalışır? başlıklı makalemizde Altın Hesabı Nedir? ve Altın Hesabını Açtırabileceğiniz Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ