Çiftçiye Mazot Gübre Yem Bitkileri Destek Parası

Tarım sektöründe çığır açan gelişmeler her geçen gün hayatımız içerisinde yer almaktadır. Tarımsal eylemleri gerçekleştiren pek çok çiftçinin yüzünü güldürecek olan tarım paketleri sayesinde artık tüm çiftçiler 5-6 aylık bir vadeyi kapsayan harcamaları yapabilecektir. Akaryakıt, fide, gübre gibi tarımsal faaliyetlere ilişkin yüzdelik oranlardaki azalışlar ve sıfır faizli yenilikler ile çiftçilerin de oldukça memnun olacağı bir süreç başlamış bulunmaktadır. Çiftçilerin de ekimlerini yapabilmesi adına belli bir finansman kriterine ihtiyacı fazlası ile çok olduğundan dolayı ziraat bankası devreye girerek sıfır faizli bir uygulamayı başlatmış bulunmaktadır.

Devlet destekli sıfırdan başlayan faizler ile tüm vatandaşlar sorunsuz bir şekilde kredi talep edebilecektir. Eğer nakdin tamamını ziraat bankasından karşılayamamaları halinde özel bankalar ile birlikte tüm ihtiyaçlarını rahatlıkla giderebileceklerdir. Mazot gübre, yem parası için başta devlet destekli ziraat bankası olmak üzere tüm özel bankalar vatandaşlara özel bir hak ve ayrıcalık tanımaktadır.

Üstelik hiçbir faiz getirisi olmayan bu adımlar ile birlikte para desteği en iyi şekilde sağlanacaktır. Çoğu banka tüm ihtiyaçların karşılanması adına kısa vadeli para desteği ve sıfır faiz uygulaması ile vatandaşlara yardımcı olmaya geliyor. Tarım bankacılığının iddialı tüm bankalarI yem, gübre ihtiyaçlarının çiftçiler nezdinde kısa süre içerisinde giderilmesi adına çiftçi kartları çıkartmıştır. Bu sayede artık çiftçiler ekim işlemlerini yaparken devlet destekli ve ya özel bankalara ödeme işlemlerini hasat zamanı içerisinde gerçekleştirebilmektedir.

Çiftçiye Mazot Gübre Yem Bitkileri Destek Parası Veren Bankalar

– Ziraat bankası

-Yapı kredi

-Şeker bank

-Denizbank

-Türkiye Ekonomi Bankası

-İş bankası

-Garanti Bankası gibi pek çok özel bankalar yer almakta ve gübre, mazot, yem bitkileri için para desteği ve sıfır faiz uygulaması başlatmaktadır.

Bankaların Vatandaşlara Uygulamış Olduğu Vade Farklılıkları

Garanti Bankası 12 aydan 60 aya kadar olan vade farkı ile garanti bankası tarım kredilerini veren bankalar arasında yer almaktadır. PARD Kredisi, KKYDP Kredisi, Eş Finansman Kredilerine aracılık eden bankada harcamaların %75’ine kadar sera kredisi verilmekte ve vatandaşların tarımsal faaliyetlerine de destek sağlanmaktadır. Ayrıca tarımsal iş makinaları ihtiyaçları içinde Tarımsal Makine Ekipman Kredisi garanti bankasının sunmuş olduğu ayrıcalıklar arasında yer almaktadır.

Türkiye Ekonomi Bankası her ne kadar tarımsal faaliyetler için katkı sağlasa da vatandaşlara beş aya kadara faiz yükümlüğü uygulamamaktadır. Yapı kredi ise sera yapım kredisi verirken bir yandan da Anapara + faiz veya taksitli olarak ödenebilen bir kredi imkânı sağlamakta ve üst limit uygulamamaktadır. Çiftçi ve vatandaşlara en büyük destek ise devlet destekli olan ziraat bankasından gelmektedir. Buna göre ziraat bankasına verilen tarımsal destek oranlarını şu şekilde açıklayabiliriz,

Mazot Desteği: 578.431.000

Gübre Desteği: 692.447.000

Toprak Analiz Desteği: 97.262.000

Yem Bitkileri Desteği: 105.286.000

Süt Desteği: 92.100.000

Su Ürünleri Desteği: 94.048.000

Sertifikalı Tohum Kullanma Desteği: 12.075.000

Hububat Desteği: 200.000.000

Tarım Sigortaları Desteği: 23.749.000 olarak nakdi destek vatandaşlara bu yılda en iyi şekilde sağlanacak ve faiz uygulaması devreye girmeyecektir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kart Borcumu Ödeyemiyorum Ne Olacak? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ