Çeyiz Parası Nasıl Alınır 2015

Anne veya babası vefat eden ve bu sebeple SGK’dan yetim aylığı alan kız çocuklar, evlenmeleri hâlinde devletten belli bir ödenek alma hakkına sahiplerdir. Bu ödenek halk arasında çeyiz parası olarak bilinmektedir. Erkek çocuklar bu ödeneği alma hakkına sahip olmadıkları gibi, kız çocuklarının da çeyiz parası alabilmek için birtakım koşulları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu ödenek ancak resmi olarak evlenen kadınlar için geçerlidir.

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Bu para temel olarak SGK’dan aldıkları yetim maaşı evlilik sebebiyle kesilen kız çocuklarını kapsamaktadır. Yazılı olarak başvurmaları hâlinde almakta oldukları maaşın aylık miktarlarının iki katından iki yıllık gelir tutarına kadar belli bir oranda alabilmektedirler. Dilerlerse iki yıllık tutarı tek seferde alabilir ya da daha küçük oranlarda taksitle alabilirler. Ancak yetim aylığı almayan, daha önce başvurup da bu aylığı almaya hak kazanmamış olan kız çocukları evlenirken çeyiz parası alamazlar. Evlenme ödeneği almak isteyen yetim kız çocuklar SGK’nın ilgili maddeleri uyarınca bu aylığı alma hakkına sahiplerse bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine başvuru yapmaları yeterli olacaktır.

Çeyiz Parasının Miktarı Ne Kadardır?

Çeyiz parasının miktarı SGK’dan alınmakta olan en son gelir aylığının 2 yıllık tutarı yani 24 katıdır. Ödeneği alacak olan kız çocukları isterlerse bu miktarı tek seferde alabilir ya da belli taksitlerle maaş gibi alabilirler. Örneğin ölüm aylığı 600 TL olan bir kişi evlendiğinde 14.400 TL evlenme ödeneği alabilmektedir.

Çeyiz Parasından Kimler Yararlanabilir?

Anne veya babasından ölüm aylığı alan her kız çocuğu evlenme aylığından yararlanabilir. Ancak yetim maaşı asla dâhi erkek çocuklarının böyle bir hakkı bulunmamaktadır. Bu ödeneği almak için ölüm aylığı almak ve bu aylığı alırken resmi olarak evlenmiş olmak gerekir

Çeyiz Parası İçin Nasıl Müracaat Edilir

Vefat etmiş olan 4/a (SSK) ve 4/b sigortalılarının yetim maaşı almaya hak sahibi olan koz çocukları evlenme ödeneği Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi ile başvuru yapmaları hâlinde bağlanmaktadır. Evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse evlenme cüzdanının bir örneğinin kuruma verilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Bununla birlikte emekli sandığından yetim maaşı alan kız çocukları da bu yardımdan faydalanabilmektedirler.

 

Bir önceki yazımız olan Asgari Ücretli Kredi Çekebilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ