Çeyiz Parası Alma Şartları Nelerdir?

Devlet, evlilik kurumu toplumun temeli olarak görmektedir. Bu nedenle de evlilik kurumu için devlet tarafından vatandaşlara bir takım yardımlar yapılmaktadır. Bunun en bilinen örneği ise çeyiz parası ya da başka bir deyişle evlenme ödeneğidir. Bu isimler adı altında belirlenen tutarları devlet ilgili kişiye ödemek zorundadır. Aslında sosyal devlet anlayışının gereği olarak ödenmesi şart olan bu tip ödemeler, ülkemizde bir takım şartlara bağlanmıştır. Bu şartların yerine gelmesi ile söz konusu paralar kişilere ödenmektedir. Tıpkı, üniversite okurken evlenen gençlerin kredi borçlarının silinmesi durumu gibi, bu tür özel durumlarda da gerekli koşullar sağlandığı halde devlet vatandaşlarına hak ettiği miktarı ödemektedir.

Çeyiz Parası Nedir? Kimler Alabilir?

Çeyiz parası, toplum nazarında evlenme ödeneği olarak da bilinen, bir çeşit yardım parasıdır. Bu para, kız çocuklarına, 24 ay süre ile verilmektedir. Söz konusu para, kız çocuğunun çalışırken aldığı paranın aylık bazda 24 katı hesaplanarak verilmektedir. Çeyiz parası almak için elbette ki belli şartlar vardır. Ancak çeyiz parası ülkemizde 2008 yılı itibariyle eski ve yeni uygulama olarak 2 farklı şekilde bilinmektedir.

İlk uygulama, yani 2008 yılı öncesinde, söz konusu yardımdan yalnızca SSK’lılar yararlanabilmekteydi. Ancak 1 Ekim 2008 tarihinden sonra, yapılan yeni düzenleme ile beraber, artık bu parayı Bağ-Kur’lular da alabilecek hale geldi. Peki, bu parayı almak için şartlar neler oldu?

Çeyiz Parası Şartları

Çeyiz parası alacak olan kızların, babaları veya anneleri üzerinden yetim aylığı alıp almamalarına bakılıyor. Evlenince kesilen yetim aylığı nedeniyle, kız çocuğunun 24 aylık yetim aylığı hesaplanıyor ve bu paraya çeyiz parası deniyor. Bu şekilde bir ön şartı olan çeyiz parasının, yukarıda bahsedilen tarihten önceki bir diğer şartı da SSK’ya bağlı olma durumuydu. Ancak günümüzde, bu şart da ortadan kaldırılmış oldu.

Diğer yandan, evliliğin 24 aylık süreyi geçmemesi ve dul kalma veya boşanma durumlarının yaşanması halinde ise 24 ay dolmadan herhangi bir gelir evlenen kız için hiçbir şekilde söz konusu olmuyor.

Bir önceki yazımız olan Bankacı Olmak İçin Ne Kadar Okumak Gerekir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ