Çalışmayanlar Kredi Çekebilir mi?

Bankalar müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak kendi bünyesinde hazırlamış olduğu kredi ürünlerini kullandırmaktadırlar. Banka tarafından kullandırılan bu kredi ürünleri ile ilgili olarak müşteriler kendilerine en uygun faiz ve ödeme koşullunun olduğu krediyi seçerek bankanın çeşitli kanalları vasıtasıyla başvuru yaparlar. Banka, her kredinin kendine has olan şartları dahilinde değerlendirme yaparak kişinin maaş ve gelir durumuna göre kredi ürünlerini kullandırır. Bankaların kredi kullanacak olan kişide aramış olduğu ilk şartlardan biri çalıştığını gösteren son 6 aylık sigorta primini gösteren belge ve aylık düzenli bir maaş veya gelirinin bulunup bulunmadığının tespitidir. Bu şartları sağlayan tüm müşteriler maaş bilgileri ışığında banka kredilerinden faydalanabilir. Peki, çalışmayanlar kredi çekebilir mi veya düzenli geliri olmayan kişi kredi kullanabilir mi?

Bankalar çalışmayan veya düzenli bir geliri bulunmayan kişiler için kredi ürünlerini birkaç şart dahilinde kullandırmaktadırlar. Müşteriden aranan ilk şart çalışmadığı halde kendi üzerine tapusu bulunan taşınmazların kira gelirine bağlı olarak talep edeceği kredi ürünlerini bu kira geliri oranına göre kredi kullandırabilir. Çalışmayanlar kredi çekebilir mi, sorusuna verilebilecek ilk cevap bu özelliği taşıyan banka müşterileri için kullandırılır.

Aylık maaşı, kira gibi de düzenli bir geliri bulunmayan vatandaşlarımız içerisinde kendi üzerine kayıtlı olan taşınmazları ipotek göstererek bankadan kredi çekebilmektedirler. Bunun için banka şubelerine gidildiğin de iş yeri, konut, tarla ve arsa gibi taşınmazları ipotek göstereceği belirtilerek kredi talebinde bulunulabilir. Banka bu taşınmazlara ekspertiz çıkararak hazırlanacak rapor doğrultusunda kredi ürünü kullandırabilmektedir. Çalışmayanlar kredi çekebilir mi, sorunun bir diğer cevabı bu şekilde verilebilir.

Bankalar kredi sicili temiz olan birisi kefil gösterilmek şartıyla da belirli bir limite kadar müşterilerine kredi ürünü kullandırmaktadırlar. Aylık geliri bulunmayan bir kişi kredi notu yüksek olan bir kişiyi kefil göstererek bankanın belirleyeceği limit doğrultusunda kredi ürününü kullandırabilmektedirler.

Çalışmayanlar kredi çekebilir mi, sorusunun cevabına son muhatap olan banka müşterileri ise, çalışmış olduğu banka ile ilişkilerini(otomatik fatura ödeme talimatı, düzenli para transferi yapan ve vadeli mevduat hesabının getirisi bulunan) iyi tutan kişilere de küçük meblağlarda kredi ürününü kullandırmaktadırlar.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartına Taksitle Altın Alınabilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ