Borsa Nasıl Oynanır?

 

Çeşitli hisseleri alıp satarak yapılan işleme borsa oynamak denilmektedir. Bu işlemin temel amacı şirketlerin satışa çıkardığı hisseleri satın alarak kâr elde edebilmektedir. Borsa sürekli hareket hâlindedir, bu bakımdan borsa oynarken riskleri göze almak ve dikkatli davranmak gerekir. İnternet bankacılığının gelişmesi borsa oynama konusunda da birçok imkânın doğmasını sağlamıştır. Eskiden hisselerle oynayabilmek için borsa salonlarına gitmek gerekirdi ancak bugün bankaların ve finans kuruluşlarının verdiği imkânlarla internet üzerinden daha hızlı bir şekilde borsa oynanabilmektedir. Bu yatırımcılara büyük bir kolaylık sağlamıştır.

Türkiye’de borsa oynayan yatırımcıların çoğu Garanti Bankası, İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası’nı tercih etmektedir. Bunun sebebi diğer bankalarda 1000’de 2 olan broker oranının bu bankalarda 1000’de 8’e yükselmesidir. Bugün birçok banka cep telefonu, tablet gibi cihazlar için üretilen uygulamalarla güvenli bir şekilde borsa oynama imkânı sunmaktadır. Bununla birlikte yatırım hesabı açarak internet bankacılığı üzerinden istediğiniz senetlerle işlem yapmanız ve kâr elde etmeniz de mümkündür.

            Borsa Oynarken Nelere Dikkat Edilmelidir

Borsa oynamak için dikkat edilmesi gereken ilk husus soğukkanlı olabilmektir. Devamlı hareket hâlinde olan hisse piyasasında doğru taktikleri uygulayabilmek için belli bir ölçüde soğukkanlı olmak gerekir. Borsa oynamak kârlı olduğu kadar riskli bir iştir. Hisselerdeki ufak bir dalgalanma köklü bankaların bile iflas etmesine sebep olabilmektedir. Bu bakımdan borsa oynarken işe hâkim olmak, risk almak ve akıllıca hareket etmek faydalı olacaktır. Çünkü buradan kazanmak zannedildiği kadar kolay bir iş değildir.  

Halk arasında borsa oynamanın “şansa dayalı” olduğuna dair bir kanı bulunsa da bunun gerçek olmadığını belirtmek gerekir. Hatta tam aksi bir durum söz konusudur. Çünkü burada kazanabilmek için dalgalanmaları iyi takip etmek, hisselerini borsaya süren şirketler ve onların kâr-zarar hesapları hakkında ciddi anlamda bilgi sahibi olmak gerekir. Borsada şansa yer yoktur. Kazanmanın tek yolu hareketlenmeler hakkında bilgi sahibi olmak ve güçlü bir ekonomi teorisine hâkim olmaktır. Bununla birlikte büyük zararları önlemenin yolunun küçük zararları gözden kaçırmaktan geçtiğini de belirtmek gerekir.

Bir önceki yazımız olan Bankaların Yaptığı Hayat Sigortası Yasal Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ