Borcumu Ödedim Neden Kredi Alamıyorum?

Bankalara olan tüm borçlarını kapamalarının ardından yeniden kredi kullanmak isteyen birçok kişi yapmış oldukları kredi başvurularına olumsuz cevap gelmesi ile oldukça büyük bir şaşkınlık yaşarlar. Bunun sebebi kredi takibine düşmüş kişilerin bankaların oluşturmuş oldukları kara listeye girmiş olmalarıdır.

Söz konusu kara liste kayıtları her bankanın ortak kullanımına açıktır ve Merkez Bankası tarafından tutulmaktadır. Bu sistemde kredi ve kredi kartı gibi banka ödemelerini gününde ve düzenli bir şekilde gerçekleştirmeyen ya da borç vadesi içerisinde ödeme yapmayarak takibe giren kişilerin bilgileri yer almaktadır. Şayet siz kredi kartı ya da kredi borcunuzu takibe girmenizin ardından öderseniz bile bu listeye borcu ödemediğiniz ilk anda kayıt edildiğiniz için adınız kara listede çıkmaktadır.

Kara listedeyken kredi kartı almak ve kredi kullanmak oldukça zordur. Çünkü hemen hemen tüm bankalar kredili ürünlerinin geri dönüşlerini kesin olarak garanti altına almak isterler. Bu nedenle de kişilerin kara listede olmaları bankaların söz konusu taleplerine kuşkulu olarak yaklaşmalarına sebep olur ve genellikle banklar bu tarz kişilere kredili ürünlerini kullandırmaktan kaçınırlar. Kara listede olmanıza rağmen kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmak istiyorsanız önceden detaylı bir araştırma yapmanızda fayda vardır. Yapacağınız araştırma ile kredili ürünlerini kullandırmak adına müşterilerinden daha az kredi şartı arayan bankaları tercih etmeniz söz konusu taleplerinizin olumlu olarak cevaplanmasına yardım edebilir.

Kara Liste Affı Nedir?

Ülkemizde belirli dönemlerde kara liste affı gerçekleştirilmektedir. Kara liste affı ile kara listede adı bulunan kişilerin kayıtları bu listeden kaldırılmaktadır.

Kredi Notu Nedir?

Son dönemlerde sıklıkla duyduğumuz bir bankacılık deyimi de kredi notudur. Kredi notu ile kara liste aynı gibi düşünülse de aslında farklı şeylerdir. Kredi notu kişilerin geçmiş dönemlerde bankalar ile yapmış oldukları kredili ürünlere istinaden tutulan kişilerin ödeme alışkanlıklarını ve ödeme güçlerini göz önüne seren bir referans niteliğindedir. Kredi notunuzun düşük olması kara listeye girdiğiniz anlamına gelmemektedir. Çünkü kredi notunu belirleyen faktörler aylık net geliriniz, güncel borç bilginiz ve geçmiş ödeme tutumlarınız gibi birbirinden farklı birçok faktördür. Bankalar müşterilerine kredi ya da kredi kartı kullandırmak için öncelikle kredi notlarını kontrol etmektedir. Adınız kara listede olmasa da kredi notunuzun düşük olması bankalarda taleplerinize olumsuz cevap almanıza neden olabilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Yetim Maaşı Ne Kadar 2015 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ