Borç Kapatma Kredisi Nedir Ve Nasıl Alınır?

Borç kapama, genel anlamı itibari ile borç transferi olarak da adlandırılmaktadır. Farklı bir bankaya başvurarak mevcuttaki krediniz için borç kapatma kredisi talebinde bulunabilir. Borç transferi, mevcuttaki borcunuzun üzerine borç alarak hakkınızdaki hukuki süreçleri engelleyen bir sistem olmamakla beraber borcunuzun gelirinize göre düzenlenmesidir.

Borç Kapatma Kredisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Borç kapatma kredisi adına yapmanız gereken tek şey borcunuzu transfer etmeyi düşündüğünüz bankaya başvurmaktır. Borç kapatma kredisi için sizden bazı evraklar istenecektir. Bunlar mevcut ödemekte olduğunuz krediye ait evraklar ve kullanmakta olduğunuz kredi kartı dökümü gibi evraklar olacaktır. Fakat bankaya göre bu evraklar değişebilmektedir.

Bankalar borç kapatma kredisine başvurduğunuz zaman sizlerden ilk etapta yapılandırmadan dolayı belirli bir oranda faiz alsa da, bu faiz borçlu olduğunuz bankanın uyguladığı faizden düşük olacaktır. Borç kapatma kredisinin bir faydası ise kredi çekmiş olan kişilerin gelirlerine daha düzenli bir gider tablosu hazırlayarak ödemelerini kolaylaştırması ve yüksek faizlerden kaçınmasıdır.

Kimler Borç Kapatma Kredisi Alabilir?

Borç kapatma kredisine başvuran kişilerin aylık ödeme miktarları gelirlerine oranla yüksek olmalıdır. Bankaya başvurup müşteri temsilcisi ile görüşüldüğünde yapılan hesaplar doğrultusunda gerekli belgeleri de yanınızda götürdüğünüzde işlemleriniz de başlamış olacaktır. Bu evraklar ise genel olarak nüfus cüzdanı, borçlu olduğunuz kredi dökümü, gelir düzeyinizi gösteren bir belge ve kredi çektiğiniz bankaya ait kredi kartınız şeklindedir.

Mevcuttaki borcunuzun oranını gösteren belgeler incelenerek bir oran belirlenir ve alacağınız kredi mevcuttaki borçlu olduğunuz bankanın kredi kartı numarasına aktarılır. Bu nedenle kredi kartınızı da yanınızda götürmeniz gerekir.

Borç Kapatma Kredisi Çekmeden Önce

Zor durumda kaldığınız zaman mecburi anlamda başvuracağınız bir borç kapatma kredisi ihtiyacınız varsa eğer, tek bir bankaya kalmadan bütün bankaları araştırarak size en uygun faiz oranı ile bu krediyi sunan bankayı tercih etmelisiniz. Yapacağınız tüm analizlerden sonra çekeceğiniz kredinin sizin için faydalı olup olmayacağına da siz karar vermiş oluyorsunuz. Eğer yüksek faizli bir borç kapatma kredisi seçerseniz sizin yükünüzü daha da artırabilir.

Borç transfer kredisi veren bankalar ve Finansbank Borç Transfer Kredisi 2015 başlıklı makalelerimizi  okumanızı öneririz.

 

Bir önceki yazımız olan Yüksek Öğrenim Kredisi Veren Bankalar 2015 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ