Bireysel İhtiyaç Kredisi Kaç Gün Ödenmezse İcralık Olur?

İnsanların zaman içinde bir takım nakit paralara ihtiyaç duyması oldukça normaldir. Bu paraların karşılandığı kurumlar ise şüphesiz ki bankalar ve çeşitli finans kuruluşlarıdır. Kredi ürünleri adı altında gruplandırılan bu tip ürünler, amaca yönelik bir takım isimler ile anılırlar. Örneğin ev almak için yardımcı olsun diye ortaya konulan konut kredileri, araba almak için üretilen taşıt kredileri gibi, herhangi bir amaca yönelik ortaya çıkartılan ihtiyaç kredileri de bu ürünler arasında yerini almaktadır.

Bankadan ihtiyaç kredisi alınırken, söz konusu paranın geri ödeme koşulları da planlanır ve buna göre çeşitli anlaşmalar imzalanır. Kredi kullanıcısının bu borca sadık olması, borcun zamanında ödenmesi, borç ödemelerinin doğru miktarlarda yapılması gibi durumlar kredi ödemeleri konusunda çeşitli kriterleri oluşturmaktadır. Buradaki asıl tehlike ise, kredi borçlarının geri ödemeleri sırasında yaşanan bir takım aksaklıkların ortaya çıkmasıdır. Çünkü bankalar, belirlenen sürelerde yapılmayan ödemeleri hukuk alanına taşıyarak çeşitli işlemlere başlarlar.

Bireysel İhtiyaç Kredisinin İcralık Olması

Bireysel ihtiyaç kredisinin icralık olması durumu, yaşanan olumsuz gelişmeler üzerine bankanın müşteride kalan parasını kurtarma telaşından ileri gelmektedir. Bu tür durumların yaşanması herkes için normal olduğu gibi, şüphesiz ki bu durumun da bir takım kuralları ve teamülleri bulunmaktadır.

İcralık Olan Borcun Aşamaları

Banka, borcunu gerektiği gibi ödemeyen müşterisine, posta ya da kısa mesajlar ile ulaşarak gerekli hatırlatmaları yapmaya başlar. Söz konusu hatırlatmalar, borcun başladığı tarihten 30 gün sonrasında hayat geçirilmektedir.

Borcun sarktığı 60. günden itibaren ise banka, müşterisini çağrı merkezleri ya da telefon bankacılığı üzerinden uyarmaya başlar. 30 gün boyunca sürecek olan bu süreç sonunda, 90. günde yine borcun ödenmemesine karşılık ise işin seyri değişecektir.

  1. borç günü ile birlikte idari takip de başlatılmış olmaktadır. Söz konusu bu zaman diliminde, banka müşteriye 7 günlük bir zaman dilimi tanıyarak borçlarını ödemesi gerektiğini kısa mesajlar ile hatırlatır.

Borçların 90 günün üzerine verilen 7 günlük sürede de ödenmemesi ile tam olarak 97. günde banka icra işlemlerini başlatır.

Bir önceki yazımız olan Bankaya Borcumu Ödedim Ne Zaman Sicilim Düzelir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ