BES mi SGK mı Daha Avantajlı?

Bireysel Emeklilik Sistemi son günlerde birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Özellikle SGK kanunundaki sık değişiklikler BES’i birçok kişinin gözünde cazip kılıyor. Bireysel Emeklilik Sistemi SGK ile sık sık kıyaslanmaktadır. BES, birçok kişinin emeklilik hayalini süslemekle birlikte, SGK ve BES arasında bazı avantaj farkları bulunmaktadır. İkisinin de diğerine nazaran daha avantajlı olduğu durumlar mevcuttur.

BES ile SGK Ayrı Düşünülebilir mi?

Öncelikle Bireysel Emeklilik Sistemi’nin de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan yasalara bağlı olduğunu bilmek gerekir. Devlet tarafından çıkarılan emeklilik yasaları sadece SGK, BAĞ-KUR gibi kurumlardan emekli olan kişileri ilgilendirmez. Kaldı ki bireysel emekliliğin yaş vb konularda SGK’dan farklı avantajlar sağlaması özel sigorta şirketlerinin tekelini arttıracak ve haksız bir rekabete yol açacaktır. Bireysel Emeklilik Şirketleri’nde geçerli olan emeklilik yaşı da SGK ile aynıdır. Bu yüzden BES’i devlet tarafından sağlanan emeklilik hizmetinden daha farklı bir noktada görmemek gerekir.

Bireysel Emekliliğe Devlet Desteği

Birçok kişi çeşitli durumlar sebebiyle Bireysel Emeklilik hizmetini tercih etmektedir. Ancak bu durumun ekonomik olarak bazı zorluklar yarattığını belirtmek gerekir. Bireysel emekliliğe başvurarak emeklilik esnasında, çalışırken sahip olunan yaşam standartlarına sahip olmak mümkündür. Ancak bu durum prim taksitlerine de yansımaktadır. Bireysel emeklilik için ödenen aylık taksitler, SGK primlerinde yüksek olabilmektedir. Devlet bu yüzden bireysel emeklilikten yararlanmak isteyen vatandaşlara %25 oranında destek vermektedir. Yani bu sistemden yararlanan emekli adayının ödediği her 100 TL için devlet 25 TL ödemektedir.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Dezavantajları

BES’ten yararlanan kişiler sağlık hizmetlerinden SGK emeklileriyle aynı koşullarda faydalanamamaktadırlar. Çünkü SGK aynı zamanda genel bir sağlık sigortasını kapsamaktadır. Sağlık sigortası ve ücretsiz ambulans hizmeti veren özel sigorta acenteleri olsa da bunlar oldukça yüksek fiyatlı paketlerle mümkündür. Ayrıca SGK’dan yararlanan bir kişi erken emekli olsa dahi hayatının sonuna kadar emekli aylığı alacaktır.

Bir Seçim Yapmak Zorunda Değilsiniz

            Bir emeklilik sisteminden faydalanıyor olmanız öteki için engel teşkil etmemektedir. Bu bakımdan SGK emeklilik programlarına başvuran kişilerin aynı zamanda BES’ten de yararlanabileceklerini belirtmek gerekir.

Bir önceki yazımız olan Hesap İşletim Ücreti İade başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ