BES (Bireysel Emeklilik) ‘ in İptal Edilmesi

Son dönemlerin en önemli yatırım fonlarından biri olan BES her geçen gün çok daha fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Özellikle devlet katkısının da eklenmesi ile birlikte her ay yatırmış olduğunuz paranızın birikmesini ve artış göstermesini sağlayan Bireysel Emeklilik Sistemi Sözleşmenizi dilediğiniz an iptal ettirebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sözleşmesi

Bireysel Emeklilik Sözleşmesi tarafların imzalarını tamamlamalarının ardından takip eden 60 gün içerisinde yürürlüğe sokulmaktadır. Söz konusu 60 gün içerisinde sözleşmenizin yürürlüğe girmemesi halinde cayma hakkınız saklıdır. Bir kısmını ya da tamamını ödediğiniz giriş aidatı cayma hakkınızı kullanmak istediğiniz andan itibaren 10 iş günü içerisinde size geri iade edilmektedir. İmzalamış olduğunuz Bireysel Emeklilik Sözleşmenizde cayma hakkınızı kullanmanız halinde kesinti uygulanacağına dair bir ibare bulunması durumunda ödemiş olduğunuz giriş aidatının tamamını geri alamazsınız. Ancak giriş aidatınız üzerinden yapılacak olan kesinti tutarı sisteme girdiğiniz dönem için öngörülmüş olan gider tutarından daha fazla olamaz.

Bireysel Emeklilik Sözleşmesinin İptali

Bireysel Emeklilik Sözleşmeniz yürürlüğe girdikten sonra çıkmak isteminiz halinde iptal etmeniz mümkündür. Ancak, iptal etmeniz için bir takım şartlara tabi tutulursunuz. Bunlardan biri bireysel emeklilik sözleşmenizi 10 yıldan önce iptal ettirmek istemeniz halinde devlet katkısının tamamını alamayacağınızdır. Emeklilik hakkını kazanmadan önce bireysel emeklilik sözleşmenizi iptal ettirmeniz halinde alabileceğiniz devlet katkısı oranları ise şöyledir;

  • En az 3 yıl – 6 yıl arasında emeklilik sisteminde kalanların alabileceği oran % 15
  • En az 6 yıl – 10 yıl arasında emeklilik sisteminde kalanların alabileceği oran % 35
  • En az 10 yıl ve üzerinde sistemde kalarak emekliliğe hak kazanmamış olan bireylerin alabileceği oran %60
  • En az 10 yıl ve üzerinde sistemde kalan ve emekliliğe hak kazanmış olan bireylerin alabileceği oran ise % 100’ dür.

Özellikle günümüzde birçok insanın ortak şikâyeti düzenli olarak para biriktirememektir. Siz de bir türlü yatırım yapamamaktan şikâyetçiyseniz Bireysel Emeklilik sözleşmesi ile her ay banka hesabınızdan ya da kredi kartınızdan otomatik olarak kesilen bireysel emeklilik payı aracılığı ile kolaylıkla yatırım yapabilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Özel Sağlık Sigortası Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ