Bayramda bankalar açık mı?

Ramazan bayramı arefe gününün 17 Temmuz tarihinde başlayan ramazan bayramı ile birleştirilmesi ile beraber bankalarda işlemi olan bir çok kişi aynı soruyu yöneltmeye başladı.Bayramda bankalar açık mı? Arefe günü  merkez bankası ve kamu bankaları kapalı iken özel bankaların tam gün çalışması banka şubelerinde beklenen bir yoğunluğa neden oldu.Ancak arefe gününün yoğunluğu nedeniyle bankacılık işlemlerini tamamlayamayan banka müşterileri özellikle özel bankaların bayramda hangi günler çalıştıklarını araştırıyor.

Resmi gazetede de bildirildiği üzere Ramazan yada Kurban bayramı gibi dini bayramlarımızda dahil olmak üzere tüm resmi tatil günlerinde kamu kurumları ve banka çalışanları resmi tatil haklarını kullanırlar.Bu nedenle bankalar bayramlarda kapalıdır.

Arefe’nin tatil olup olmama durumu ilgili bayram öncesinden bakanlıklar tarafından kamuoyu ile paylaşılan bir bilgidir.16 Temmuz 2015 Perşembe günü Ramazan bayramı arefesi olarak tüm kamu kurumları ile baraber kamu bankaları da tüm gün resmi tatildelerdi.24 Eylül 2015 Perşembe gününe denk gelen Kurban bayramında da arefe gününden itibaren kamu bankalarının resmi tatilde olacağı biliniyor.

 

Özel bankalarda ise işleyiş biraz daha farklı.Bakanlık tarafından bildirilen arefe gününün tam gün tatil olması özel sektörlerde geçerli değil.Bu nedenle özel bankalar arefe günleri açık olup bayramların 1. Günlerinden itibaren resmi tatile nedeniyle kapalı oluyorlar.

2015 takvimine göre özel bankalar 17-18-19 Temmuz 2015 ve 24-25-26-27 Eylül 2015 tarihlerinde kapalı olacaklar.

 

Bayramlar nedeniyle  banka içinde gerçekleşen işlemlerinizi (örneğin kredi kartı ödemesi , kredi ödemesi , döviz hesabından para bozdurma vb işlemleri) internet bankacılığı , telefon bankacılığı ve ATM’ler üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca havale olarak yapacağınız ödeme aktarımları içinde işlemleri gerçekleştirebileceğiniz bilgisini vermek isteriz.EFT işlemlerinde ise merkez bankasının kapalı olması nedeniyle aktarımlar bayram tatillerini izleyen ilk iş günü işlemler tamamlanacaktır.Kamu ve özel bankaların çağrı merkezileri ise arefe ve bayramlar boyunca hergün 7/24 destek vermektedirler.Elbette ki çalışanların bayram izni kullanmalarına bağlı olarak çağrı merkezlerinde yoğunluk olacağından bir  süre hatta bekledikten sonra müşteri temsilcileri ile görüşme gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bayramda EFT yapılır mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ