Banknot Nedir?

 

Hemen hemen hepimizin ceplerinde az ya da çok kâğıt paralar bulunmaktadır. Söz konusu paraların malzemeleri ve boyutları neredeyse birbirleri ile aynı olsa da hiç şüphesiz ki değerleri arasında büyük farkları bulunmaktadır. Örneğin bir tanesi 200.- TL. Değerinde iken bir diğeri ise 5.-TL. Değerinde olabilmektedir.

Söz konusu bu paraların birbirlerine karşın bu kadar ciddi farklılar arz etmesinin sebebi de üzerlerinde yazılı bulunan değerleridir. Bu paralara sahip olan kişiye üzerinde yazılı olan miktar kadar değerin ödenmesi, paraları çıkaran kurum tarafından taahhüt edilmektedir.

Banknot

Yasal olarak kullanılabilen ve faiz taşımayan bu kâğıt paralara Banknot denilmektedir. Banknot İngiliz kökenli kelimeler olan banka ve not kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşmuş bir kelimedir.  Banknotların döviz, gümüş ve altın gibi menkul kıymetlerden herhangi bir karşılığı olmayabilir. Güncelliğini yitiren ya da eskidiği için kullanılmayan tüm banknotlar imha edilmektedir.

Banknotların Eskime Süresi

Ülkemizde banknotların eskimesi için belirlenen süre 36 aydır. Bu süre İngiltere’de 10 sene, ABD’de 18 Sene ve Almanya’da ise 55 senedir. İlk olarak 1600’lü yıllarda piyasaya çıkan ve aktif olarak kullanılmaya başlanan Banknot özellikle de I. Dünya Savaşı zamanına dek dünyanın hemen her bölgesine yayılarak oldukça aktif bir şekilde kullanılmıştır. Her türlü ticari değer sahibi olan arazi, mal, gümüş ve altın gibi değerli olarak görülen madenler başta olmak üzere farklı pek çok değer için banknot karşılık olarak kullanılmaktadır.

Bankalar banknot ihraç edebildikleri gibi devlet tarafından da banknot basılarak piyasaya sürülebilmektedir. Tüm ülkeler kendi devlet bankaları aracılığı ile kendi para birimlerine ait Banknot bastırarak vatandaşlarının kullanımına sunabilmektedirler. Banknot genel olarak ticari faaliyetlerde bedel karşılığında kullanılmakta olan bir ödeme alternatifi olarak düşünülebilir.

Türkiye’de İlk Banknot

Ülkemizde banknot ilk defa Osmanlı Bankası tarafından basılmıştır. Tedavülde bulunan kağıt paraların kaime niteliğine geçmesinin arından üzerlerindeki banknot kaydı korunmuştur. Merkez bankalarının hesaplarında, emisyonun tedavülde bulunan banknotlar bağlığının altında gösterilmesi devam etmektedir. Halk alışkanlıklarını devam ettirerek kağıt parayı daha önce olduğu gibi banknot demeyi sürdürmüştür.

Bir önceki yazımız olan Bankalar arası Para Piyasası Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ