Bankaya Borcumu Ödedim Ne Zaman Sicilim Düzelir?

Banka borçları, ödenmeyen taksitler ve benzer kötü durumlar, kişiler açısından oldukça sıkıntılı günlerin başlamasına işarettir. Hem borcunu ödemeyen, hem de bununla alakalı olarak gün be gün faiz yiyen kişiler, üstüne üstlük bir de Merkez Bankası bünyesinde oluşturulan kara listeye girmektedirler. Kara listede yer alan kişilerin yeniden kredi almalarının imkânsıza yakın olduğu, bu listeden ise en kısa sürede çıkılması gerekliliği oldukça açıktır.

Vatandaşların en çok düşündükleri konu ise, bir şekilde içine düştükleri kara listeden nasıl ve ne zaman çıkacakları ile ilgilidir. Bu konuda cevap arayan, bankaya olan borcun ödenmesinin akabinde sicilin ne zaman düzeleceğini araştıran vatandaşlar için bir takım bilgilendirmeler ise çeşitli mecralarda yapılmaktadır. Bu noktada bir derleme de biz yaparak vatandaşlarımızı bilinçlendirmek istedik.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Bankalara kredi ya da kredi kartı borcu olan kişiler, gereken zamanlar bu borçları ödemezler ise, kullandıkları banka hesapları takibe girer ve icralık bile olabilirler. Bu aşamalarda, iş hukuk alanına da sıçradığında, kişilerin çeşitli bankalardan önemli bankacılık ürünlerini kullanmaları engellenir. Kara listeye düşen kişiler, normal hayatlarına devam etmek ve ihtiyaçları dâhilinde kredi hizmetinden faydalanabilmek adına bu kara listeden çıkmak istemektedirler. Kara listeden çıkmak ise tam anlamı ile kısa sürede mümkün olmaz iken, tüm borçların ödenmesi ile 5 yıl süre sonra, borçların ödenmemesi ile de 10 yıl sonra mümkün olabilmektedir. Ancak yalnızca borçların ödenmesi değil, finansal anlamda da iyi izler bırakmak gerekmektedir.

Bankaya Borcun Tamamının Ödenmesinden Sonra Sicil Ne Zaman Temizlenir?

Kara listede bulunan kişinin bankaya olan tüm borcunu bitirdiği tarihten itibaren 5 yıl süre boyunca, kişinin kara listeden çıkmasının mümkünatı yoktur. Ancak bu süre zarfında, kişinin geleceğe yönelik hazırlık yapması ya da kredi konusunda esnek davranan bankalardan çeşitli hizmetler alabilmesi açısından bir takım ödemelerini günü gününe yapması önemlidir. Düşük limitli bir kredi kartı çıkartıp bu kartın borçlarının düzenli ve tam bir şekilde ödenmesi bile, kişinin siciline olumlu şekilde tesir edecektir.

Bir önceki yazımız olan Bankaların Kara Listesindekiler Nasıl Kredi Kullanabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ