Bankaların Yaptığı Hayat Sigortası Yasal Mı?

Bugün birçok banka kredi verdiği müşterilerine hayat sigortası hizmeti vermektedir. Bu sigorta kapsamında kredi alan kişinin vefat etmesi veya iş göremez hâle gelmesi durumunda ailesine ve yakınlarına belli bir miktar ödenek sağlanmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaralanması, felç olması gibi durumlarda sağlık giderleri sigorta gelirleriyle karşılanır. Bu sigorta bireysel kredilerde, mortgage ve taşıt kredilerinde geçerlidir.

Ancak son günlerde kredili hayat sigortasının yasal olup olmadığı tartışılmaya başlanmıştır. Bankalardan kredi alan birçok kişinin bu konuda şikâyetçi olduğu bilinmektedir. Kredili hayat sigortası yaptıran kişilerin belli sigorta primleri ödemeleri gerekmektedir ve bu kişiyi genellikle ekonomik olarak zor duruma sokabilmektedir.

            Kredili Hayat Sigortasıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle kredi alırken bankanın şartnamesini imzalamak gerekir. Her bankanın kredi vermek için bazı prosedürleri bulunmaktadır ve kredi almak isteyen kişilerin bu şartları kabul etmeleri gerekir. Ancak bankaların da müşterilere kredi vermek için uymakla yükümlü oldukları bazı kanunlar vardır. Müşterinin nakit ihtiyacının aciliyetinden yararlanarak ekonomik olarak müşterinin lehine olacak maddeleri sözleşmeye ekleyebilmektedirler. Bu bakımdan kredi alırken imzalanan sözleşmelere dikkat etmek son derece önemlidir.

Bankaların kredili hayat sigortası vermeleri için herhangi bir yasal engel bulunmamaktadır. Bankalar, müşterilerin isteği dâhilinde alınan kredi vadesiyle orantılı olarak sigorta verme hakkına sahiptirler. Ancak kredi alacak kişilerin bunun bir zorunluluk olmadığını bilmesi gerekir. Kredi çekerken bankanın sunmakta olduğu sigorta hizmetlerinden yararlanmak gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Bazı bankalar kredi sözleşmelerinde bu sigorta hizmetini zorunlu gibi sunsalar da müşterinin buna itiraz etme hakkı bulunmaktadır.

Bankaların yaptığı hayat sigortası birçok anlamda avantajlı olabilir. Özellikle sakat kalma riski bulunan işlerde çalışan kişiler bu hayat sigortasından faydalanarak kaza durumlarında sigorta gelirlerinden faydalanabilirler. Ancak bu sigortanın zorunlu olmadığının altını çizmek gerekir. Eğer kredi alırken banka tarafından sunulan sigortadan faydalanmak istemiyorsanız sözleşmedeki maddelere itiraz edebilirsiniz. Eğer banka bu zorunluluğu şart koşmaya devam ederse bankacılık ve kredi kanunlarıyla ilgili makamlara başvurma hakkına sahip olduğunuzu unutmamanız gerekir. Bankaların yaptığı hayat sigortası yasaldır fakat kredi çekenler için zorunlu değildir.

Bir önceki yazımız olan Repo Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ