Bankaların Kara Listesindekiler Nasıl Kredi Kullanabilir?

İnsanlar, hayatlarının bazı dönemlerinde, bir miktar paraya ihtiyaç duymaktadırlar. Bu para miktarı, kullanılacağı alana göre değişkenlik gösterse de, genel anlamda para ihtiyacı hep olmaktadır. Bu tür durumlarda ise, toplumu parasal anlamda desteklemesi gerekliliğinde dolayı ortaya çıkan bankalar ve finans kuruluşları devreye girmektedirler. Bu tür kuruluşlardan kredi çeken ya da bankanın herhangi bir kredi kartı ürününü kullanan kişiler ise, bu ürünleri kullanırken bazı sorumluluklara sahiptirler. Kendileri açısından oluşan en büyük sorumluluk da, söz konusu kredi ürünlerinin geri ödeme taksitlerini zamanında ödemek ile ilgilidir.

Eğer bir müşteri, kredi ya da kredi kartı borçlarını ödemekte çok geç kalıyorsa ya da temelli ödemeyi kestiyse, söz konusu borçlara banka avukatlarına iletilerek hukuk alanına taşınmaktadır. Bu durum da kişinin Merkez Bankası tarafından tutulan kara listeye girmesine neden olmaktadır. Kara listede yer alan müşterilerin ise yeniden herhangi bir bankadan kredi kullanabilmeleri oldukça zor olduğu için bu listeye hiç girmemek ya da listeden bir an önce kurtulmak çok önemlidir.

Kara Listeden Çıkmak

Kara listeden maalesef ki bir anda çıkılmıyor. İlk etapta tüm borçların kapatılarak işlemlere devam edilmesi, ardından da 5 sene süre ile bu listeden tamamen silinmesi gerekiyor. Ancak söz konusu sürenin çok uzun olduğu göz önüne alındığında, kişilerin kara liste zamanlarındayken de kredi çekme ihtiyaçları ortaya çıkıyor. Bu durumu fark eden bankalar da, bu tür bir durumu yaşayan kişiler için çeşitli esnetmeler yapabiliyorlar.

Kara Listede Yer Alıp Kredi Çekebilmek

Bankalar, kara listedeki kişilere kredi sağlayarak hem kendilerine yeni müşteriler kazandırmak, hem de söz konusu kişilerin ihtiyaçlarını sağlamak istiyorlar. Bu noktada ise, kişi kara listeden çıkamasa bile, bir şekilde finansal geçmişine pozitif noktalar ekleyebilmek için bir takım unsurları gerçekleştirmek zorunda kalıyor. Örneğin kişinin üzerindeki faturalar otomatik ödemeye alınıyor ve kişinin kredi kartı borçları tam zamanında ve eksiksiz ödeniyor. Bu sayede bu kişiye bazı bankalar bir takım kredi ürünlerini sunabiliyorlar. Banka da bu sayede büyük risklere girmeden kişiye kredi verebiliyor.

Bir önceki yazımız olan İhtiyaç Kredisi Kaç Günde Sonuçlanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ