Bankaların Çalışma Saatleri

Ülkemizde bankacılık sektöründe hizmet veren tüm bankalar hizmet verdiği kanalları belirli zaman diliminde çalıştırmaktadırlar. Banka çalışma saatleri adı altında belirlenen zaman diliminde müşterilerine hizmet veren bankalar genellikle şubelerin çalışma saatlerine riayet etmektedirler. Banka şubeleri, müşterilerinin birebirde muhatap kabul ederek birçok hizmetini ve işlemini gerçekleştirildiği hizmet kanallarıdır. Her bakanın kendine göre bir çalışma saati bulunmaktadır. Banka müşterileri kendi bankalarının hangi zaman dilimi arasında şubeleri aracılığı ile hizmet verdiğini bilmeleri son derece önemlidir. Aksi halde şubelere gittiği zaman açılış saati, öğlen arası ve akşam kapanış saatlerinde denk geldiği zaman hiçbir bankacılık işlemini gerçekleştiremezler. Bankaların mesai saatleri ile ilgili olarak hafta içi her gün resmi tatiller dışında açılış, kapanış ve öğlen arasından oluşan zaman dilimlerinde hizmet verirler.

Banka şubelerinin çalışma saatlerine bakılacak olunursa, genellikle açılış saatleri 09.00’dır. Ama bazı bankalar 08.30 itibariyle de hizmet vermeye ve bankacılık işlemlerini gerçekleştirmeye özen gösterir. Öğlene kadar hizmet veren şubeler 12.00-13.00 veya 12.30-17.30 saatleri arasında 1 saate tekabül gelen öğlen arasına girerler. Bu zaman diliminde şubeler kapalı ve hiçbir bankacılık hizmeti şubeler aracılığı ile verilemez. Banka şubelerinin çalışma saatlerinin kapanış dilimi olan kısmı ise, bankadan bankaya değişerek 3 farklı zaman diliminde hizmetler sonlandırılır. Şubelerin kapanış saatleri 16.30, 17.00 veya 17.30 saatlerinden herhangi biri ile gerçekleştirilir. Banka müşterileri şubeler aracılığı ile gerçekleştirmeyi planladıkları bankacılık işlemlerini bu zaman dilimleri içerisinde gerçekleştirmeleri gerekir.

Bankaların çalışma saatleri ile ilgili olarak diğer hizmet kanalları haftanın her günü 7/24 hizmet vermektedir. Bankaların şubeleri dışında banka ATM’si, mobil, telefon ve internet bankacılığı üzerinden müşterilerin bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Bankaların Öğle Tatili Saatleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ