Bankalardan Kredi Alabilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gereklidir?

Nakit para ihtiyacı, her kesimden insanın hayatın belli bölümlerinde gereksinim duyduğu bir durumu işaret etmektedir. Yeni evlenecek genç bir mühendis düğün parasını denkleştirirken, orta yaşlı bir öğretmen arabasını yenilemek isterken, ya da kıt kanaat biriktirdiği parası ile ev almaya çalışan bir hemşirenin gerekli parayı toparlamak için bankalara başvurması oldukça normaldir. Bu süreçlerde insanlar, ellerindeki belli bir nakit paranın üzerine bir miktar daha para koyup amaçlarını gerçekleştirmek istemektedirler. Buradan hareketle bankalar kredi hizmetlerini hazırlamakta ve kişilere destek olmaya çalışmaktadırlar.

Kredi Çekerken Dikkat Edilen Noktalar

İki yönlü olarak değerlendirilmesi gereken bu hususta, bankalar kişileri ve kişiler de bankaları ölçüp tartarak adım atarlar. Kişilerin amacı, istedikleri parayı bankalardan çekerken geri ödeme şartlarında da zorlanmadan ödeme seçeneklerini hayat geçirmek olurken, bankaların amacı ise planlanan dönemlerde istenilen şekillerde geri ödemenin sağlanmasıdır.

Bu yönden bakıldığında, bankalar kişileri değerlendirme sırasında kişilerin finansal geçmişlerine, kredi notlarına ve gelir durumlarına göz atarlar. Yani bankalar, ödünç para verecekleri kişilere güven duymak istemektedirler. Bu sırada da ister istemez bir takım kriterler baş göstermeye başlamaktadır. Yeni işe başlayan bir gencin kredi alabilmek için kaç ay sigortalı görünmesi gerektiği ya da iş değiştiren kişinin kaç ay daha sigortalı olması istendiği gibi ayrıntılar, bu kriterleri oluştururlar.

Kredi Çekebilmek İçin Beklenilen Sigortalı Olma Süresi

Bankalar, henüz daha 1 aylık sigortalı çalışana ödünç para vermek istemezler. Bu nedenle işe daha yeni başlayan çalışanların herhangi bir bankadan kredi ürünü kullanması oldukça zordur. Sadece çalışılan ay ile ilgili değil, sigorta primlerinin düzenli yatması ve ne az asgari ücret kadar net getirinin sistemde görünmesi de kişinin kredi kullanabilme durumunu oluşturmaktadır.

Buradan hareketle, ayda 1000 TL net geliri olan çalışanların, 4 ila 6 ay arasında değişen bir sigorta süreleri olduğunda, alacakları kredi miktarı 10.000 TL ile 15.000 TL arasında değişmektedir. Yine 6 aya yakın bir süredir 1500 TL ile 2000 TL arasında net getirisi olan kişiler ise, sigorta primlerinden de bu durumu kanıtladıkları takdirde, 20.000 TL gibi bir kredi miktarına sahip olabilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Findeks Ücretli Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ