Bankalar arası Para Piyasası Nedir?

Ülkemizde birbirinden farklı 3 para piyasası bulunmaktadır. Bankalar arası Para Piyasası da bunlardan biridir. 2 Nisan 1986 yılında kurulan Bankalar Arası Para Piyasası bu tarihten itibaren faaliyetlerine devam etmektedir.

Normalde dünyanın farklı bölgelerine bakıldığında genellikle bankalar arası para piyasasının bankalar tarafından kendi aralarında kurulduğu görülmektedir. Ancak bu durumun gerçekleşebilmesi adına en önemli etken bankalar arasındaki söz konusu para piyasasında karşılıklı olarak güven ortamının sağlanması gerekliliğidir. Ülkemizde o tarihlerde böyle bir ortamın bulunmaması sebebi ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası devreye girmiş ve söz konusu piyasanın kurularak faaliyete geçmesini sağlamıştır. Bu sayede de bankaların arasında güvenilir bir ortam sağlanmıştır.

İstedikleri durumlarda 2 banka birbiri ile doğrudan alışverişe geçme şansına sahiptir. Ancak bankalar arası para piyasasında birbirleri ile alışveriş yapan tüm bankalar Merkez Bankasını aracı olarak kullanmaktadırlar. Sürecin işleyişi sistematik olarak bu şekilde olmaktadır. İlk olarak fon ihtiyacı olan bankaya fon fazlası bulunan banka borç vermektedir. Bu işlem sırasında da Merkez Bankası devreye girer. Merkez Bankası fon fazlası olan ve borç veren bankayı garanti altına alır. Yani bu süreçte Merkez Bankasının görevi iki banka arasında oluşan ilişkinin tamamen güven temellerine dayanmasını sağlamaktır.

Merkez Bankası Önceden Teminat almaktadır

Bankalar arası para piyasasında gerçekleşen işlemler esnasında aracılık yapan Merkez Bankası daha önce bankalardan yeterli miktarda hazine evraklarını teminat olarak almaktadır. Merkez bankası söz konusu ilişki sırasında faizlerde meydana gelen yükseliş ya da düşüşler durumunda kendi kotasyonunu da işleme koyma şansına sahiptir. Bu durumda da Merkez Bankası kendisi tarafından yapıldığının anlaşılması açısından kotasyonun yanına * işareti koymaktadır.

Bankalar arası para piyasası sayesinde Merkez Bankası para piyasasında oldukça etkin bir rol oynamaktadır. Fon fazlası ve ihtiyacı olan bankaları bir araya getirmenin yanı sıra kendisi de bizzat satıcı ve alıcı olarak işlem gerçekleştirebilmektedir. Piyasada sıkışıklık yaratan vergi ödeme dönemleri, yılbaşı ve bayram arifelerinde, bankalar tarafından tesisi gereken karşılıkların son ödeme günlerinde Merkez Bankası kendisi bankalara borç vermekte, piyasada ciddi seviyede fon fazlası oluştuğu dönemlerde de alıcı görevini üstlenerek oldukça önemli bir rol oynamakta ve ekonomide rezerv hareketliliklerini yakından kontrol etmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Bankalar arası Kart Merkezi – BKM Nedir? başlıklı makalemizde bkm nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ