Bankalar arası Kart Merkezi – BKM Nedir?

 

Günümüzde hemen hemen tüm dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de artık tüm ödeme sistemlerinin arasında nakit para kullanımı hızla azalan ve çok daha az kişi tarafından tercih edilen bir eğilim olarak görülmektedir. Teknolojinin de hızla gelişmesi ile beraber artık yapılan tüm işlemlerde çok daha fazla bir şekilde gayri nakdi ödeme sistemi rağbet görmektedir. Bu hizmet anlayışı ile beraber 1990 yılının ilk aylarında 13 kamu ve özel bankaların ortak çalışması ile beraber BKM olarak adlandırılan Bankalar arası Kart Merkezi kuruldu.

Bankalar arası Kart Merkezinin Amacı?

Bankalar arası Kart Merkezinin temel amacı her türlü ödeme sistemi ile ilgili nakit para olmadan ödeme yapabilinmesini sağlamak ya da desteklemek, gerekli tüm altyapıları ve platformları oluşturabilmek, geliştirmek ve yürütmeye devam etmektir. Hiçbir kar amacı bulunmayan BKM, aynı zamanda banka kartları ve kredi kartları ile ilgili de işlemleri yürütmektedir. Bu alanda prosedürler geliştirerek standardizasyonu sağlamak amacı ile çalışmalar yapmaya devam etmekte ve kararlar almaktadır.

Ayrıca yurt içinde de farklı uygulamalar geliştirerek bankaların arasında hesaplaşma ve takas yapmak, yurt dışı ve yurt içi kuruluşları arsında ilişkiler kurabilmek ve gerekli hallerde de üye bankaları temsil edebilmek gibi farklı ana başlıklar altında faaliyetlerini sürdürmektedir. BKM’nin en önemli ve ana işlevlerinden bir diğeri de bankalarda yürütülmekte olan işlemlerin çok daha hızlı, düşük maliyetli ve güvenilir olması amacı ile bir tek merkez üzerinden yönetilmesidir.

2011 senesinde ‘’Bay Bay Nakit’’ kampanyasını başlatan BKM Express Bankalar Kart Merkezi en yakın atm, temassız işlemler, 3D Secure, NFC gibi farklı hizmet ve ürünler sunmaktadır. Büyük bir titizlik ile hazırlanarak yürütülen ‘’Bay Bay Nakit’’ kampanyası ile amaçlanan ülke genelinde kart kullanım bilincini ön plana çıkarmaktır. Kampanya ile nakit yerine kart kullanımının hem toplum, hem çevre hem de devlete katkılarına dikkat çekilmiş ve özendirme çalışmaları yapılmıştır.

Vizyon olarak ödemeler sektöründe nakitin olmadığı bir dünyaya geçiş için öncülük etmek olan BKM sektörün ihtiyaç duyduğu alanlarda bu geçişin sağlanabilmesi adına gerekli tüm platformları oluşturup işletmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Arbitraj (Arbitrage) Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ