Bankalar Açık Mı?

Finans kurumları olarak toplumun ihtiyaçlarını karşılamak ile görevli olan bankalar, şüphesiz ki çalışanlarını toplumun içinden seçtikleri için resmi tatil programlarına da uymak zorundadırlar. Yani bankalar, gece gündüz ya da tatil ya da değil her istediklerinde çalışanlarını çalıştıramazlar. Bunun ile ilgili ortaya konan yasalara, kurallara ve yönetmeliklere uymak zorundadırlar.

Çalışan kesimin hafta içleri bankalara pek gidememesi, bankaların hafta sonu ya da resmi tatil zamanlarında açık olup olmadığı sorunsalını ortaya çıkarmıştır. Ancak bankalar, hafta sonları kapalıdırlar. Çalışanları haftalık tatil yapmaktadırlar. Bankalar da dünya genelinde kapalı olan piyasalardan dolayı borsa ya da döviz gibi alanlarda işlem yapmayı mecburen kesmektedirler.

Resmi Tatil Kavramı

Bilindiği üzere devlet tarafından ilan edilen resmi tatiller tüm devlet dairelerinde ve özel kuruluşlarda uygulanmaktadır. Özel sektörde yer alan bazı işletmeler, acil durumlarda resmi tatil olmasına rağmen çalışanlarını çalıştırmak istediklerinde normal ücretlerinin çok daha fazlasını çalışanlarına vermek zorundadırlar. Ancak bankalarda ek mesai ücreti uygulaması olmadığı için, bankalar resmi tatillerde çalışmazlar. Bu nedenle de devletin ilan ettiği resmi tatil zamanları bankalar kapalıdır.

Bankalar Adına Resmi Tatil Günleri

Resmi tatillerin içine dini bayramlar, ulusal bayramlar ve uluslararası emek ve dayanışma günü gibi günler girebilmektedir. Bankalar bu tarihleri dikkate alarak söz konusu tarihlerde kapalı olurlar.

Örneğin, 2015 yılına bakacak olursak, bazı tarihlerin bankalar adına resmi tatil statüsünde olduklarını ve bankaların bu tarihlerde çalışmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Aşağıdaki tarihler ise, 2015 yılındaki bankalar adına resmi tatil günleri olarak kayda geçmiş günleri göstermektedir.

Yılbaşı Tatili; 1 Ocak – Perşembe

Kurban Bayramı;

22 Eylül – Salı (Saat 13.00’den sonra)

23 Eylül – Çarşamba

24 Eylül – Perşembe

25 Eylül – Cuma

26 Eylül – Cumartesi

Ramazan Bayramı;

16 Temmuz – Perşembe (Saat 13.00’den sonra)

17 Temmuz – Cuma

18 Temmuz – Cumartesi

19 Temmuz – Pazar

Ulusal Ve Uluslararası Günler;

23 Nisan – Perşembe

1 Mayıs – Cuma

19 Mayıs – Salı

30 Ağustos – Pazar

28 Ekim – Çarşamba (Saat 13.00 ‘den sonra)

29 Ekim – Perşembe

Bir önceki yazımız olan Bankadan Kredi Çekmenin Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ