Bankadan Kredi Çekmenin Yolları

Bankalar, toplumu finans açısından desteklemek, toplumun nakit para sıkıntısını çeşitli ürünleri ile çözebilmek amacı ile ortaya çıkmış finans kuruluşlarıdır. Kişiler para ile ilgili bir ihtiyaç yaşadıkları, ilk olarak bankaların yolunu tutarlar. Bankalar da uygun gördükleri ölçüde kişilere borç para ya da buna benzer çeşitli finans ürünleri verirler. Bu bağlamda günümüz bankalarının en sık kullanılan ürünlerinden biri de kredi ana başlığı altında sunulan ürünlerdir.

Kredi Nedir?

Kredi ana başlığı altında şekillenen ev kredisi, araba kredisi, ihtiyaç kredisi gibi ürünlerin kişilerin alış verişlerinde oldukça işe yaradığı bilinmektedir. Örneğin kişi, yıllar boyu çalışıp biriktirerek bir miktar parayı kenara koymayı başarmıştır. Ancak alacağı ev için bu para yeterli olmadığında, kişi bankanın yolunu tutarak konut kredisi çekmek istediğini yetkililere bildirir. Banka da çeşitli değerlendirmeler sonucu kişiye belli ölçülerde destekte bulunur. Daha sonra belli periyotlar içinde bu borç para faizi ile kişiden alınır.

Yani kredi, bir nevi borç para anlamına gelir. Hibe ile karıştırılmamalıdır. Yani krediler mutlaka geri ödenen ürünlerdir. Üstelik zaman ile ilgili olarak bu paralara faiz de işletilir. Peki, her isteyen bankalardan kredi alabilir mi? Ya da bu krediler bankalardan nasıl alınmaktadır?

Bankalardan Kredi Almanın Yolları

Her şeyden önce, eğer bankalardan kredi almak niyetinde iseniz, bankanın sizi değerlendirdiği kıstasların başında gelen kredi notu unsuru sizin adınıza iyi ya da çok iyi seviyelerinde çıkmalıdır. Yani finansal geçmişinizde sıkıntılı durumların olmaması, bugüne kadar çektiğiniz kredileri günü gününe geri ödemeniz çok önemlidir. Bundan sonra, eğer yasal bir engel çıkmazsa, banka size krediyi verecektir.

Bankalara kredi başvurusunda bulunmak için temel anlamda 3 yol vardır. Bunlardan ilki, banka şubesine giderek yüz yüze kredi başvurusunda bulunmaktır. Böylece işlemleriniz karşılıklı olarak tamamlanır.

Diğer yöntem, SMS yolu ile bankaya kredi başvurusunda bulunulmasıdır. Bu da pratik bir yöntemdir.

Son yöntem ise, gelişen teknoloji ve internet araçlarını sonuna denk kullanan kişilerin başvurduğu internet bankacılığı yöntemidir. Bankanın sitesinden kredi başvurusunda bulunulabilir.

Bir önceki yazımız olan Prefabrik Ev Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ