Bankadan Kredi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur?

Banka üzerinden çeşitli ihtiyaçlarının gereği olarak kredi talebinde bulunup ve talebe ilişkin olumlu cevap verilmesi noktasında bir kişi krediyi kullanmaya başlar. Talep edinilen kredinin kullanılmaya başladığı ilk aydan itibaren de banka krediyi çeken kişiden geri ödeme işlemlerinin başlatılmasını ister. Geri ödeme sırasında her ay düzenli olarak ödeme yapılması gerekmektedir. Ola ki kredinin geri ödemesi sırasında bankadan kredi çeken kişi ölürse ne olur?

Bu sorunun yanıtı için banka yasaların verdiği yetkileri kullanarak ilk işlem olarak ölen kişinin kredi bilgilerini inceler. Bu inceleme aşamasında banka ölen kişinin kredi talebinde bulunduğu ve kredinin verildiği anda hayat sigortası yaptırıp yaptırmadığıdır. Eğer krediyi çeken kişi hayat sigortası yaptırmış ise, kredinin geri kalan kısmı hayata sigortası üzerinden karşılanır.

Krediyi çeken kişi ölürse ne olur, sorusunun cevabı hayat sigortası yapılmamış ise bu sefer banka farklı bir yol takip eder. Bankanın takip edeceği yol ise, ilk olarak ölen kişinin mirasçıları ile kredinin geri kalan kısmı üzerinden görüşme sağlar. Mirasçı olarak muhatap birilerini bulması durumunda krediyi bu kişilerden tahsil eder. Eğer mirasçı olarak birinin bulunmaması durumunda ise, banka kredinin kullandırılması sırasında kefil olarak yazılan kişinin peşine düşer. Kefil var ise, kredinin geri kalan kısmını buradan talep eder. Kredinin geri ödenmesi durumunda kefilde bulunmaz ise, bu sefer banka kredinin geri ödeme işlemi için yasada belirtilen birinci derece akrabalarının krediyi ödemesi için yasal işlem başlatır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartına Taksitle Altın Alınabilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. kemalizm diyor ki:

    Dedem 10 bin kredi ye başvurdu 8000 varıldı ziraat bankasından.12000 bin çekildi gözüküyor masrafların.başvurulan 10000 bin diyor.neyse dedem oldu sigara yapıldı kredi eminim.80 yaşındaydı.simdi merak ettigim 8 ay kalan kredi borcumuz bitti mi odeme babaanneme mi. Yoksa amcaların ni odenır

BİR YORUM YAZ