Bankacılık Terimleri

Bankacılık terimleri, daha önceden finans sektörü ile ilgilenmeyenler ya da bankalar ile işi olmayanlar tarafından ilk duyulduğunda, sanki bilinmeyen bir yabancı dil gibi gelmektedir. Çünkü, kullanılan terimler finans sektörü adına özelleşmiştir ve bu nedenle de günlük hayatta pek fazla yer bulmaz. Bu durum da, bankacıların kendi aralarında kullandıkları ayrı bir dili oluşturmaktadır.

Bankacılık terimlerine yabancı olunmaması adına, bazı sık kullanılan terimleri derleyerek açıklamalarını sizler için oluşturduk. Sektörde duyabileceğiniz bazı terimler, aşağıda yer almaktadır;

Çek

Çek ismi verilen değerli kağıtlar, para yerine kullanılmaktadır. Üzerine yazılan ödeme emri ile, bir kredi kurumunda hesabı bulunan kişilerce kullanılan çekler, iş hayatında sıklıkla kullanılan ödeme araçlarından biridir. Özel bir yer işaretin yer aldığı bu matbu kağıtlar, ödeme kolaylığı anlamında oldukça sık başvurulan ödeme şekillerinin başında gelmektedir.

Dalgalı Döviz Kuru

En sık duyulan terimlerden biri de, dalgalı döviz kurudur. Bu terimin anlamı ise, ulusal para biriminin, uluslararası piyasada döviz arz ve taleplerine göre sürekli değişkenlik göstererek edindiği sistemin genel adıdır. Serbest döviz kuru sistemi, esnek döviz kuru ya da yüzen döviz kuru isimleri de bu kavram için kullanılabilmektedir. Söz konusu sistemde, döviz kurları günlük şekilde ve herhangi bir müdahale olmadan belirlenirler.

Deflasyon

Enflasyon kavramının tam tersidir. Genel fiyatların düzeyleri azalmaktayken, ulusal gelir, istihdam verileri ve üretimin de düşme eğilimi göstermesi anlamına gelmektedir.

 Destek Seviyesi

Daha çok borsa, altın, döviz kurları gibi kavramlarla ilişkili olan bu terim, fiyatların aşağıya çekilmesi ile yoğun alım taleplerinin oluştuğu noktalarda, fiyatların düşmekte zorlandığı yerleri temsil etmektedir. Yani, altının gramı 87 lira olduğunda, fiyat düştüğü için çok yoğun bir talep başladığında, arz ve talep kuralları gereği fiyat düşmek yerine sabitlenmeye başlayacaktır. Bu noktada destek gören altın, 87 lirada destek seviyesi bulmuş olacaktır.

 Dış Borçlanma

Ülkenin kaynaklarına ek kaynak yaratmak ve çeşitli harcamalar için para bulmak nedeni ile, yurt dışından alınan ödünç paranın bütününe verilen isimdir. Ülkemizde bu borçlanma hesaplanırken, özel sektör de işleme katılır.

Bir önceki yazımız olan Banka Kodları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ