Bankacı Olmak İçin Ne Kadar Okumak Gerekir?

Bankacılık mesleği, çoğu insanın özendiği bir meslek olmaktadır. Giyim tarzının klasik olması, yakışıklı beyler ve güzel hanımların bankaları çalışan olarak doldurması, maaş olarak ortalamanın üzerinde para kazanmaları ve benzer konular, bankacılık mesleğini ön plana çıkarmaktadır. Zaten günümüzde de iş bulmanın oldukça zor olduğu ve hayat pahalılığı da düşünüldüğünde, bankacılık mesleğinin neden tercih edildiği daha iyi anlaşılmaktadır.

Bankacılık Mesleği

Gerek veznedar olarak, gerek müşteri temsilcisi olarak, gerek ise çeşitli kademelerde yöneticiler olarak bankalar bünyesinde çalışılabilmektedir. Toplumun ekonomisine yön veren, insanlara ürünleri ile destek olan bankalar, çalışanlarına da oldukça özen göstermektedir. Ancak bankacılık mesleği, dışarıdan göründüğü kadar kolay ve rahat da değildir. Öncelikle belirtilmesi gereken şey, bu meslekte her ne kadar hafta sonu çalışma olmasa da, hafta içi mesai saatleri oldukça geçlere kalabilmektedir. Kasa teslim etmek olarak bilinen para sayımı ve kayıtları, gün içinde mesai sonu yapıldığı için oldukça uzun sürebilmektedir.

Bunun dışında, her bankacının aylık belli bir kotayı doldurması gerektiği için bir kota zorlaması da bulunmaktadır. Yani bankacılar, ay sonunda ya da belli periyotlarda bazı hedeflere ulaşarak prim kazanmaktadırlar. Tüm bunlar, elbette ki zorlayıcı koşullardır. Fakat yine de, bankacılık mesleği tercih edilen ve sevilen bir meslek olarak, diğer mesleklerin arasından sıyrılmakta ve öne çıkmaktadır.

Bankacı Olmak İçin Ne Kadar Okumak Gerekiyor?

Belli özelleşmiş bölümler hariç, doğrudan bankacılık ile ilgili bölümler üniversitelerde bulunmuyor. Bu nedenle de yıllardır bankalar, üniversite mezunları arasından sınavlar ve mülakatlar ile eleman bulmaya çalışıyorlar. Elbette ki şu an çalışan bankacılar arasında üniversite mezunu olmayanlar da olabiliyor; ancak değişen düzen ve yenilenen kadrolarda, yeni işe giren tüm bankacılar üniversite mezunu olarak bankalara dâhil ediliyor. Bu da demektir ki, en az 2 ya da 4 yıllık bir üniversite mezunu olmak, bankacı olmak için yetiyor. Bahsedilen süreler, 4 yıllık bir lisenin sonuna ilave edildiğinde, zorunlu ortaokuldan sonraki 6 ya da 8 yıllık bir okuma periyodu göze çarpıyor.

Ayrıca bankacı maaşları  makalemizbankacılık okumak isteyenler için göz atabileceğiniz bir kaynak.

Bir önceki yazımız olan Yeni Evleneceklere Faizsiz Kredi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ