Banka kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi notunuz düşük ancak bankalardan kullanım yapmaya ihtiyacınız varsa bir süre dişinizi sıkıp kredi notunuzun yükseltmeniz gerekecektir.Kredi notunuzun neden düşük olduğu ve hangi seviyede olduğu bu süreçte büyük önem taşır.Eğer kara listeye girmek gibi bir durum yaşadıysanız öncelikle mevcut borcunuzu kapatıp merkez bankasında ki sicilinizi temizletmeniz gerekir.Bu adımdan sonra 5 yıl kadar çoğu başvurunuz redle sonuçlanacak olsa da maaş hesabınızın bulunduğu bankalar size kolaylık tanıyabileceğinden borcunuzu bitirmeniz önemlidir.

Kredi notunuz borçluluk oranınız nedeniyle düşükse yapılması gereken işlem öncelikle tüm borçlarınızı kapatmanız olmalıdır.Bir kaç bankada borç bakiyeniz varsa öncelikle rahatlıkla kapatacağını bir kredi kartınızı yada kredinizi kapatmaya yönelmeniz finansal durumunuzu sarsmayacaktır.Tek seferde tüm borcu kapatma imkanınız varsa bu durum kredi notunuza çok olumlu etki eder.

Kredi notunuz borç nedeniyle değilde önceki dönemlerde ki ödemelerinizle alakalı bir nedenle düşüklük taşıyorsa yapmanız gereken borç ödemelerinizi hiçbir şekilde aksatmadani,mümkünse son ödeme tarihini beklemeden ödeme yapmak olmalıdır.Ayrıca ödemelerinizi asgari tutarın üzerinde yada tüm dönem borcunu bitirecek şekilde yapmanızı öneriyoruz.Çünkü çeşitli kesintiler nedeniyle az bir bakiyeyi bile ödememeniz kredi notunuzun yükselmesini durduracaktır.

Bankalarda para bulundurmak her zaman için kredi notunuza etki eder.Bu miktar küçük dahi olsa banka kanallarını kullandığınız varsayılarak aylık olarak güncellenen kredi notunuza ufak artışlar sağlatabilirsiniz.Ayrıca para transferlerinizi  ve ödemelerinizi bankada tuttuğunuz bu hesap üzerinden yapıp sonra hesabınızı yeniden  bir miktar arttırmakta kredi notunuza olumlu yansır.

Kredi notunuzun oluşturulması sadece borçluluk ve ödeme düzenlerinize bağlı değildir.Ancak bu kalemler diğer kriterlere göre daha yüksek oranlıdır.

 

Daha önceden sık kredi kullanmış olmanız ve kredilerinizin düzenli ödenmiş olması kredi puanınızı arttıran bir özelliktir.Bankalara sıklıkla kredi başvurusu yapmak ise kredi notunuzu aşağı çeker.Eğer bir kredi için başvuru yapıp ret aldıysanız maksimum bir başka bankaya daha başvuruda bulunmanızı öneriyoruz. 4 5 farklı bankaya başvuru yapmanız kredi notunuzu olumsuz olarak etkiler.

Yatırım hesabı gene kredi notlarınızı etkileyen be yükselmesine etki eden bir bankacılık ürünüdür.Düzenli ödeme yaptığınız bir kredi kartınızdan her ay ufak miktarlarda yatırım için ödeme alınması üzere bankanızla görüşerek bu işlemler kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Ayrıca yatırıp hesabı ilerde elinize toplu para geçmesine sağlayabileceğinden sıkışık dönemleriniz için ekstra bir fayda sunacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Skoru Kaç Olmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ