Banka Kara Listesindeki Biri Kredi Kartı Veya Kredi Alabilir Mi?

Bankalar, para odaklı çalıştıkları için, işlerinde güvene dayalı sistemleri barındırırlar. Her ne kadar verdikleri ödünç parayı, faizi ile birlikte zamanı geldiğinde tahsil etseler de, yine de en baştan müşterilere güvenmeleri ve finansal geçmişlerine bakmaları gerekmektedir.

İşte bu noktada, devreye kara listeler giriyor. Yani, finansal açıdan geri ödemelerde problemler yaşamış, ticari anlamda çok güvenilemeyen, elinde yeteri kadar ödeme gücü olamayıp da yüksek meblağlara başvuranların oluşturduğu listeler, kredi kartı ya da kredi alımlarında bazı sıkıntılar yaşıyorlar doğal olarak. Ancak, bu durum dünyanın sonu değil. Peşin peşin söyleyelim; bankaların istedikleri şartları yerine getiren herkes, kara listede olsa dahi kredi kartı alabiliyor ya da kredi çekebiliyor.

Kara Listedekilerin Kredi Konusundaki Durumları Nedir?

Kara liste tabiri, Merkez Bankası bünyesinde tutulan, daha önceden çektiği kredileri birkaç sefer ödeyemeyen kişileri barındıran bir liste. Bu listeden çıkmak için, belli bir zaman dilimi içinde, var olan geçmiş borçların temizlenmesi gerekiyor. Listeden çıkmadığınız zamanlar ise, kredi kartı başvurularında ve kredi çekme taleplerinde olumsuzluklar ile karşılaşıyorsunuz.

Söz konusu zaman dilimi dolduğunda ya da bu süreçte ödeme yapıldığında, son ödeme tarihinden itibaren 5 yıl boyunca isminiz kara listede kalmaya devam ediyor. Bu durum da, bankaların bir tedbiri aslında. Kara listede yer alırken kredi kartı başvurusu yapmak ya da kredi çekmeyi istemek her ne kadar engelleniyor gibi görünse de, bu durum da aslında biraz da bankanın kendi politikaları ile alakalı oluyor. Örneğin, geçmiş dönemlerde, adı kara listede geçmiş ya da geçen herhangi bir kişiye, kesinlikle herhangi bir ürününü vermek istemeyen bankalar, günümüzde bu tür konularda biraz esneme uygulayarak, müşteri ile kendiler arasında bir orta yol bulmaya çalışıyorlar.

Kredi Alma Taleplerinde Başka Nelere Bakılıyor?

Kara liste, bankaların sizin hakkındaki değerlendirmelerindeki tek kriter değildir. Bankalar, kredi talebinde bulunan ya da kendilerinden kredi kartı almak isteyen müşterilerinin ilk olarak gelir durumlarını incelerler. Bu incelemeler içinde, Kredi Kayıt Bürosu bünyesindeki notunuz da oldukça önemlidir. Eğitim durumu, talepte bulunurken nerede çalışıldığı, ikametgah gösterdiğiniz yerin konumu, medeni haliniz, çocuk durumunuz, önceki dönemlerde kimlere kefil olduğunuz, daha önceden çektiğiniz kriterleri hangi periyotlarda ödediğiniz gibi çok sayıda önemli kriter, bankanın sizi değerlendirmesindeki unsurları oluşturmaktadır. Yani kara liste, tam anlamı ile tek belirleyici olmamaktadır.

Öte yandan bankalar, kara listede yer alıp da kendilerinden çeşitli ürünler hakkında başvuru yapan müşterilerine, ipotekli kredi ürünleri üzerinden kredi verebilmektedirler. Yani, eğer kara listede yer alan biri iseniz, bankaya evinizi ipotek olarak gösterdiğinizde, banka size güvenecek ve istediğiniz krediyi, uygun olan koşullarda size verecektir. Ancak yine de, kara listede yer almak büyük bir handikaptır.

Bir önceki yazımız olan Albaraka Türk Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ