Banka Kara Liste Sorgulama

Finans sistemi, kendi içinde bir takım kavramlara ve dinamiklere sahiptir. Dünya çapında paralellik gösteren ve asıl konusunun para olmasından mütevellit oldukça önemli bir sistematik içinde değerlendirilen bankalar ve finans kuruluşları, söz konusu sektörün can damarlarını oluştururlar. Müşteriler de bir diğer sac ayağını temsil ettiği için, ortaya ortak bazı kavramların türetilmesi son derece doğaldır. Kara liste kavramı da, bu unsurlardan yalnızca bir tanesidir.

Kara Liste Nedir?

Bankalar ile olan alış verişlerde, özellikle kredi kartı ve kredi borçlarının ödenmesi safhalarında, müşterilerin söz konusu borçları yapılandırma şartlarına göre ödemeleri gerekmektedir. Yani borç taksitlerinin hangi dönemler ve ne kadar ödenmesi ile ilgili olan durum, bu süreçte incelenir. Kredi ürünü ya da kredi kartı kullanan banka müşterileri, bu ürünler kapsamındaki borçlarını günü gününe ya da biraz esneme ile bankaya ödemek zorundadırlar. Sorumluluk olarak borç ödeme işini üstlenen müşterilerin yaptıkları işlemlerin doğru, planlandığı gibi ve tam zamanında olması, kişilerin finansal karnelerine de yansımaktadır.

Kredi borçları ve banka ödemelerinde sürekli olarak gecikmelere girenler, fazlaca gecikmeler sonucu borçlarını ödemeyenler için Merkez Bankası bünyesinde bir kara liste oluşturulur. Söz konusu kara liste, finansal sicili iyi olmayan kişileri konu edinir. Bu şekilde bu kişilerin ileride ihtiyaç duyacakları kredi ürünleri, bankalar tarafından mevzu bahis kişilere tedarik edilmezler. Kişilerin kara listeden çıkabilmesi de ayrı bir büyük sorundur. Bu nedenle de kara listede olup olmamak oldukça önemlidir.

Kara Listede Olup Olmamak Nasıl Sorgulanır?

Yıllardır bankaların kullandığı kredi notu sorgulama ve kişinin finansal geçmişinin değerlendirildiği ilgili sistemler, en nihayetinde kullanıcıların erişebileceği şekilde yeniden düzenlendi. Artık müşteriler kendi kredi notlarına bakabildikleri gibi, kara listede olup olmadıklarını da rahatça sorgulayabiliyorlar.

Eğer kara listede yer alıp almadığınızı öğrenmek istiyorsanız, Merkez Bankası’nın interaktif olarak hazırlayıp kullanıma açtığı platform üzerinden gerekli kişisel bilgilerinizi doldurarak sorgulama yapabiliyorsunuz. Bu sayede kara listede olup olmadığınızı da öğrenebiliyorsunuz. Bu bilgi, istediğiniz bir kredi ürününe başvurup başvurmama konusunda sizlere ışık tutuyor.

Bir önceki yazımız olan EnPara.com Üzerinden İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ